ABC aranżacji komody, czyli co warto na niej ustawić?

Wnętrza Data publikacji: 14 marca 2022

Komody to meble coraz częściej goszczące w salonach i pokojach dziennych. Nie ma w tym zresztą niczego dziwnego – to nie tylko dodatkowa przestrzeń do przechowywania, ale i całkiem spory potencjał aranżacyjny. Nie wiesz, jak zaaranżować komodę w salonie? Oto kilka inspiracji i pomysłów, które mogą się przydać.

Lampy stołowe i oświetlenie dekoracyjne – sprawdzony sposób na przytulną atmosferę

Komoda w salonie to idealne miejsce do ustawienia lampy stołowej, tak samo zresztą, jak i innego oświetlenia, powszechnie określanego jako oświetlenie dekoracyjne. Taki sposób zaaranżowania komody ma również dodatkowy plus – dzięki temu łatwiej będzie ci urozmaicić znajdujące się w pokoju lampy. Bo oświetlenie, nie tylko zresztą do salonu, ale i pomieszczeń o innym charakterze i przeznaczeniu, powinno być zróżnicowane – jedna lampa wisząca w centralnym punkcie sufitu to stanowczo za mało. W trakcie planowania oświetlenia do salonu warto uwzględnić również lampy podłogowe i/lub stołowe, a nawet kinkiety – rozmieszczone na różnych poziomach źródła światła nie tylko ożywią aranżację, ale i oświetlą wnętrze w praktyczny sposób.

Świece – nastrojowego światła nigdy zbyt wiele…

Dobrze rozplanowane oświetlenie to kwestia kluczowa, nie zaszkodzi jednak, aby w celu uzyskania dodatkowej przytulności sięgnąć po świece – blat komody będzie idealnym miejscem, aby je wyeksponować. Możesz skorzystać ze świecznika, ale nie jest to oczywiście konieczne – równie dobrze na drewnianej lub mosiężnej tacy możesz ustawić kilka świec o różnej wysokości. Dobrym pomysłem mogą również okazać się świece zapachowe – nie tylko dodatkowo pobudzą zmysły, ale i najczęściej dostępne są w ozdobnych słoikach, które stanowią dodatkową dekorację.

Blat komody zamiast kwietnika? To strzał w dziesiątkę!

Chciałbyś sprawić, aby twój salon już od progu zachwycał przytulnością? W takim razie koniecznie powinny w nim znaleźć się rośliny doniczkowe. Te większe możesz ustawić bezpośrednio na podłodze (np. w koszach z trawy morskiej w charakterze osłonek), mniejsze natomiast wyeksponować na parapecie i blacie komody właśnie. Rośliny we wnętrzu warto też wykorzystać jako naturalne filtry powietrza – w tym celu szczególnie dobrze sprawdzą się skrzydłokwiaty, filodendrony oraz zamiokulkasy.

Książki – dekoracje do salonu dla fanów czytania

Jeśli tylko lubisz czytać, pomysłu na zaaranżowanie komody nie musisz daleko szukać – książki to cudowna dekoracja, której aż żal byłoby nie wykorzystać. W jaki sposób zaaranżować je na blacie komody? Do wyboru masz opcję z gustownym stosikiem lub ustawienie książek w pionie, które pozwoli na wyeksponowanie kolorowych grzbietów okładek. W tym drugim wariancie dodatkowo możesz wzbogacić aranżację komody o dekoracyjne podpórki na książki, które ustawisz z jednej lub po obu stronach szeregu książek. 

Szklane klosze i pokrywki – jak zaaranżować je w pomysłowy sposób?

Kolejny pomysł na dekorację komody to klosze wykonane z przezroczystego szkła – ta dekoracja do salonu cieszy się systematycznie rosnącą popularnością, co widoczne jest w ofercie topowych marek wnętrzarskich. Jak zaaranżować taki szklany klosz lub pokrywkę? W wersji solo zaprezentują się umiarkowanie efektownie, dlatego dobrze byłoby, aby pod nimi znalazła się jakaś ładna kompozycja. Co sprawdzi się w tej roli? Może to być pozornie niedbale zwinięty sznur dekoracyjnych światełek ledowych, popularne cotton balls, stylowa figurka dekoracyjna albo kompozycja z suszonych (lub sztucznych) kwiatów.

Plakaty lub grafiki na ścianie? Niekoniecznie…

Nie tylko obrazy, ale i plakaty oraz grafiki to dekoracje często wykorzystywane w aranżacji salonu. I choć są one przede wszystkim kojarzone jako dekoracje ścienne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również w celu ozdobienia blatu komody. To dobry wybór zwłaszcza dla tych, którzy w aranżacji swoich wnętrz chętnie sięgają po mniej powszechne i szablonowe rozwiązania – rama lub antyrama z plakatem ustawiona na blacie komody i oparta górną krawędzią o ścianę, przy której stoi komoda, to dobry sposób na urozmaicenie wystroju. Warto pójść nawet o krok dalej – zamiast jednego plakatu możesz wykorzystać kompozycję składającą się z 2-3 ram. Jeśli zdecydujesz się na taki wariant, pamiętaj, żeby każdy z plakatów był w innym rozmiarze – najbliżej ściany ustaw największy, a mniejsze niech lekko na niego zachodzą.

Półka lub stojak na wino – przyda się w salonie, w którym nie ma barku

Blat komody możesz również wykorzystać jako namiastkę pełnoprawnego barku. Robienie ekspozycji niczym w sklepie monopolowym raczej nie będzie tutaj wskazane, co innego jednak gustowny stojak na wino. Jaki wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie taka półka na wino, która pozwoli na przechowywanie butelek w pozycji horyzontalnej, czyli w poziomie. Dlaczego jest to istotne? Chodzi o to, aby wino miało stały kontakt z korkiem, co zapobiegnie jego wysychaniu, a co za tym idzie – obkurczaniu i przedostawaniu się do butelki powietrza, które będzie niekorzystnie wpływać na bukiet smakowy i aromat wina.

Podobne artykuły