Obowiązki posiadacza działki ogrodowej

Lifestyle Data publikacji: 2020-05-23

Epidemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób jest chętnych by kupić działkę ogrodową. W dużych miastach zakup takiej w rozsądnej cenie graniczy już z cudem. Chociaż nadal na ogrodach działkowych króluje starsze pokolenie, to widać tam coraz więcej młodych ludzi porządkujących świeżo nabyte działki i przygotowując je do wakacji. To obecnie najbezpieczniejszy sposób spędzenia urlopu na świeżym powietrzu.

Do tego działka ogrodowa może zapewnić nam dostęp do świeżych warzyw i owoców. Pozwala również odprężyć się, zrobić grilla, poleżeć na leżaku i zaczerpnąć kąpieli w ogrodowym basenie. Dla mieszkańców bloków to jedyny sposób na kawałek własnego podwórza.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie świadomość z tego, że bycie działkowcem to również obowiązki. Nie wystarczy przygotować działki na wakacje, a potem zostawić ją samą sobie do następnego sezonu. To co możemy na działce robić tak jak i to co musimy tam robić jest określone przez regulamin Polskiego Związku Działkowców.

Stajemy się członkiem społeczności działkowców

Nabywając działkę musimy jednocześnie stać się członkiem rodzinnych ogrodów działkowych. Rodzi to różne obowiązki w tym finansowe. Działkowiec musi wpłacać odpowiednie opłaty za swoją działkę. Jest to przede wszystkim składka członkowska, która ustalana jest co roku przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Obowiązuje ona we wszystkich ogrodach działkowych. Dodatkowo każdy ogród uchwala swoją opłatę na rzecz ogrodu na pokrycie kosztów jego funkcjonowania.

Musimy uiszczać odpowiednie opłaty

Skoro jesteśmy członkiem PZD, a musimy nim zostać aby korzystać z działki, to musimy również brać udział w walnym zebraniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

Nie możemy korzystać z działki w pełni tak jak chcemy

Pewne ogranicza dotyczą również korzystania z działki. Nie możemy używać jej jak własnej własności i jej po prostu zaniedbać. Taka działka może zostać nam odebrana. Nie możemy jej też wynająć czy oddać do użytku innym osobom. Jedynie działkowiec wraz z małżonkiem może z niej korzystać.

Musimy zapoznać się z regulaminem naszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego i go przestrzegać. Oznacza to, że mogą dotyczyć nas pewne ograniczenia np. dotyczące wielkości domku, który na działce planujemy postawić. Prawo zabrania aby działka stała się miejscem naszego stałego pobytu, musi to być miejsce przeznaczone jedynie do użytku rekreacyjnego.

Na działkach nie urządzimy hucznych imprez

Działka nie jest też miejscem, które możemy traktować jako prywatną dyskotekę. Urządzanie hałaśliwych imprez w grodzie wielu osób może skończyć się dla nas w przykry sposób. Działka służy rekreacji, rozwijania hobby ogrodniczego i wypoczynku. Dlatego jeśli myślimy o tym, że posiejemy na niej jedynie trawę, a potem co weekend będziemy mogli imprezować, to niestety nie jest to miejsce odpowiednie dla nas i na pewno spotka się ono ze sprzeciwem społeczności działkowców, której nabywając działkę stajemy się też członkiem.

Łamanie regulaminu wiąże się z konsekwencjami

Sprawy związane z ROD regulują ustawy i regulaminy. Możemy znaleźć je na stronie Polskiego Związku Działkowców (pzd.pl). Niestosowanie się do nich wiąże się z konsekwencjami.

Przykładowo, jeśli zagospodarujemy działkę niezgodnie z regulaminem będziemy musieli przywrócić ją do stanu pierwotnego co wiąże się oczywiście z kosztami.

Gdy nie będziemy uiszczać opłat w terminach będą one egzekwowane od nas wraz z odsetkami ustawowymi.

Swój ogródek działkowy można również stracić. Może stać się w kilku przypadkach:

  1. gdy wykorzystamy działkę do prowadzenia działalności gospodarczej
  2. gdy wynajmiemy działkę lub altanę
  3. gdy będziemy rozporządzać działką niezgodnie z regulaminem
  4. gdy dopuścimy się samowoli budowlanej na terenie działki
  5. gdy będziemy działać na szkodę innego użytkownika działek lub PZD
  6. gdy będziemy uchylać się od uiszczania składek

Jak więc widzicie, posiadanie własnej działki to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Musimy mieć chęć i czas do pracy przy swojej działce, aby ją zachować w odpowiednim stanie i jej nie stracić. Nie możemy potraktować jej jako przystani na dwa tygodnie urlopu. Działka to praca na cały rok. Musimy włożyć w to swoje serce, pasję i zaangażowanie.

Podobne artykuły