Czy biorąc kąpiel również spalamy kalorie? Oczywiście, że tak. Potwierdzili to naukowcy z Narodowego Centrum Sportu i Medycyny Ćwiczeń z Iniversity of Laughborough w Wielkiej Brytanii. I to wcale nie mało!
Badania potwierdziły, że podczas godzinnej kąpieli w temperaturze 40 stopni Celsjusza spalamy nawet 130 kalorii. To liczba podobna do 30-minutowego spaceru. Dzieje się tak ze względu na wzrost temperatury ciała w gorącej wodzie. Podczas tego badania osoby najpierw jeździły na rowerze i w tym czasie sprawdzano ile kalorii spalą, a następnie brały godzinną kąpiel w wodzie o stałej temperaturze 40 stopni Celsjusza.
Ten typ podnoszenia temperatury naszego ciała nazywamy ogrzewaniem biernym. Co ciekawe w Finlandii jest to sposób leczenia. W 2015 roku przeprowadzono tam badania, które wykazały mniejsze ryzyko zawału serca lub udaru mózgu u osób korzystających regularnie z sauny. W następnym roku University of Oregon stwierdził, że regularne gorące kąpiele mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi.
W wywiadzie z The Conversation, główny autor badania, Steve Faulkner powiedział, że wiele kultur korzysta z gorących kąpieli, ale dopiero niedawno nauka zaczęła rozumieć rolę biernego ogrzewania w poprawie zdrowia. Nie należy jednak mylić tego z upałami i podwyższeniem temperatury ciała po wysiłku.
Badacze biorący udział w badaniu wywnioskowali, że białko szoku cieplnego (HSP) jest przyczyną regulacji poziomu cukru we krwi. Białka szoku cieplnego okazały się być niższe u osób z cukrzycą typu 2, a na wskutek biernego ogrzewania te białka szoku cieplnego mają tendencję do zwiększania się, co pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.