Czy sąsiad może mnie pozwać za zwierzęta w bloku?

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-06-21

Wiele osób uwielbia zwierzęta i posiada psa, kota lub inne zwierzę mieszkając w bloku. Oczywiście dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie domku jednorodzinnego. Hałas nie przeszkadza wtedy sąsiadom bo za ścianą ich nie mamy. Dysponujemy też podwórkiem, na którym zwierzęta mogą się wybiegać, a my możemy się z nimi bawić. Nie każdy jednak może domek mieć i co wtedy? Czy mieszkając w bloku i posiadając zwierzęta ryzykujemy dobre stosunki z sąsiadami?

Czy sąsiad może mnie pozwać za zwierzęta w mieszkaniu w bloku

Bez wątpienia niektórym osobom może przeszkadzać zapach czy hałas wynikający z tego, że inny sąsiad ma w swoim mieszkaniu zwierzęta. Nie może nam jednak nikt zabronić ich posiadania i co ciekawe, prawnie też nie można ograniczyć limitu zwierząt posiadanych w mieszkaniu.

Ciekawą sprawę opisał nie dawno bezprawnik. Kobieta posiadała w mieszkaniu 20 kotów. Przeszkadzało to sąsiadom. Głwónie chodziło o smród, który miał wydobywać się z mieszkania. Kobieta nie chciała ich usunąć dlatego wspólnota podjęła uchwałę o posiadaniu maksymalnie dwóch kotów. Sprawa trafiła do sądu.

Sąd uznał jednak, że ilość kotów nie ma znaczenia i liczy się uciążliwość. Mówi o tym art. 144 k.c., który mówi, że właściciele nieruchomości muszą wykonywać swoje prawa tak by nie zakłócać korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad miarę. Sąd zrobił oględziny i uznał, że zapach do mieszkań sąsiadów nie dociera i pozew jest bezzasadny. Zapach, który ulatuje na klatkę schodową jest odrębnym problemem i pozywać w tej sprawie może spółdzielnia, która jest zarządcą klatki schodowej.

Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy mieć w bloku zwierzęta muszą mieć one godne warunki bytowania. Nie mogą ponad miarę zakłócać korzystania sąsiadom z ich mieszkań. Mogą to być też zwierzęta niebezpieczne, na których posiadanie trzeba mieć zgodę. W takich sytuacjach możemy mieć problemy. Warto też wspomnieć o tym, że tak jak w tym przypadku zasady trzymania zwierząt ustanowione przez wspólnotę mogą być nieskuteczne.

Podobne artykuły