Lodówki – czym sugerować się, by wybrać najlepszy model

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-02-01

Współcześnie wybór lodówki odpowiedniej dla twojego domu to nie lada wyzwanie. W sklepach znajdziesz wiele modeli różniących się nie tylko gabarytami i pojemnością, ale również dodatkowymi, nierzadko bardzo przydatnymi funkcjami. Jakie parametry sprzętu są najważniejsze? Czym jest system No Frost i czy rzeczywiście stanowi dzisiaj standard? Jakie udogodnienia mogą okazać się przydatne?

1. Lodówki do zabudowy czy lodówki wolnostojące?

2. Na jakie parametry lodówek zwrócić uwagę przede wszystkim?

3. Technologie i dodatkowe funkcje lodówki – na które z nich warto się zdecydować?

Przystępując do zakupu lodówki, pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników. Zastanów się przede wszystkim, czy potrzebujesz urządzenia, które spełni wymagania singla lub pary, a może jednak całej rodziny. Zastanów się, na jakich funkcjonalnościach najbardziej ci zależy i gdzie dokładnie postawisz lodówkę. Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie.

Lodówki do zabudowy czy lodówki wolnostojące?

Podstawowe pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć brzmi: czy lepszym wyborem będzie lodówka przeznaczona do zabudowy czy też lodówka wolnostojąca? A może twoje oczekiwania w zupełności zaspokoją lodówki podblatowe?

Zaobserwuj nas na Facebooku

Zacznijmy od tego, że sam fakt zabudowy lub jej braku nie determinuje konkretnych funkcji i rozwiązań technologicznych w lodówkach. Z oczywistych względów nie można jednak w lodówkach do zabudowy zastosować zewnętrznego panelu sterowania czy dodatkowych udogodnień w postaci kostkarki do lodu czy zbiornika wody. Lodówki do zabudowy z reguły są również mniejsze wewnątrz – trzeba bowiem pozostawić miejsce na elementy mebla, a także nieco droższe. Pozwalają natomiast uzyskać wrażenie jednolitej zabudowy.

Lodówki wolnostojące dostępne są w zdecydowanie szerszej gamie modeli, także jako nowoczesna dwudrzwiowa lodówka. Producenci przewidzieli także zróżnicowaną kolorystykę, dzięki czemu naprawdę można pobawić się aranżacjami.

Na jakie parametry lodówek zwrócić uwagę przede wszystkim?

Wygląd lodówki to tylko jeden, wcale nie najważniejszy aspekt wyboru. Nie on decyduje przecież o funkcjonalności sprzętu. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

  • Wielkość lodówki

Znaczenie mają nie tylko gabaryty samego sprzętu, ale przede wszystkim pojemność użytkowa chłodziarki i pojemność użytkowa zamrażarki. To one decydują, ile produktów spożywczych będzie można przechować wewnątrz. Standardowa pojemność to 120 litrów + 30 litrów na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

  • Klasa energetyczna

Obecnie standardem są urządzenia o klasie energetycznej przynajmniej na poziomie A. Im więcej plusów przy literze, tym dana lodówka będzie bardziej energooszczędna. Warto pokusić się o inwestycję w lepszy model, gdyż najlepsze lodówki w klasie A+++  zużywają nawet o połowę mniej energii niż ich odpowiedniki z kategorii A+.

  • Poziom hałasu

Typowa lodówka generuje hałas na poziomie ok. 40 dB. Jeśli jednak zależy ci na cichszym sprzęcie, także znajdziesz go bez trudu.

  • Wzornictwo i rozplanowanie wnętrza

Jeśli zależy ci na estetycznej aranżacji, wygląd lodówki także ma znaczenie. Możliwie szybko zaplanuj wygląd swojej przyszłej kuchni. Ta decyzja może determinować na przykład kierunek otwierania drzwi. W niektórych lodówkach dostępna jest zmiana kierunku otwierania drzwi, ale warto się co do tego upewnić. Z punktu widzenia układania produktów w lodówce duże znaczenie ma położenie zamrażarki.

Technologie i dodatkowe funkcje lodówki – na które z nich warto się zdecydować?

Producenci lodówek prześcigają się w pomysłach na unowocześnienie sprzętów. Obecnie standardem są lodówki No Frost, których nie trzeba rozmrażać. Dodatkowo możesz rozważyć dodatkowe udogodnienia, na przykład dystrybutor wody czy podajnik na kostki lodu, komora świeżości dla lepszej jakości warzyw czy alarm niedomkniętych drzwi, praktyczny zwłaszcza gdy w domu znajdują się małe dzieci.

Podobne artykuły