Jak wyjąć kleszcza gdy nie mamy niczego pod ręką? Oto genialny sposób!

Porady Data publikacji: 23 czerwca 2019

Jak wyjąć kleszcza gdy nie mamy niczego pod ręką? Jest na to sposób i możesz go wykorzystać praktycznie w każdych warunkach. Bez wątpienia kleszcza powinniśmy usnąć jak najszybciej jest to możliwe. Zmniejsza to ryzyko przeniesienia chorobotwórczych patogenów do krwi. Dlatego nie możemy czekać, aż znajdziemy się ponownie w domu by usunąć kleszcza. Robimy to po jego zauważeniu. Nie zawsze więc mamy pod ręką zestaw do usuwania kleszczy lub choćby pęsetę.

Jak usunąć kleszcza

Sposobów na jego usunięcie jest wiele. Najlepiej użyć do tego pęsety. Chwytamy nią kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie stanowczo wyciągamy ruchem przeciwnym do wskazówki zegara. Następnie zwracamy uwagę na miejsce ugryzienia czy nie została tam głowa lub przyrząd gębowy. Jeśli cokolwiek zostanie kierujemy się do lekarza. Jeśli kleszcz został usunięty w całości możemy na tym poprzestać. Na koniec skórę przemywamy środkiem dezynfekującym.

W aptekach znajdziemy też specjalne produkty do usuwania kleszczy. Do ich wykręcania używa się często kleszczołapek.  Są też specjalne karty do usuwanie kleszczy, które możemy nosić w portfelu. Niektóre firmy produkują specjalne zestawy, które w sobie mają też chusteczki odkażające. Najbardziej zbliżonym do sposobu, który wam przedstawimy jest lasso do wyjmowania kleszczy.

Zobacz również: Jak chronić się przed kleszczami

Lasso takie działa w prosty sposób. Zawiera pętelkę, którą zakładamy na kleszcza. Następnie ściągamy ją przyciskiem i wykręcamy kleszcza, a miejsce po nim sprawdzamy i oczyszczamy. Takie urządzenia zawierają stosowne testy i certyfikaty, ale co zrobić gdy nie mamy do nich dostępu?

Usuwanie kleszcza nitką

Jeśli nie mamy niczego przy sobie na pewno mamy jakieś ubranie, z którego możemy wypruć kawałek nitki, za pomocą, której wykręcimy kleszcza. Robimy z niej pętelkę, którą zakładamy na kleszcza i delikatnie zaciskamy, ale nie za mocno! Następnie w jednej dłoni łapiemy dwa końce nitki i skręcamy ją wykręcając jednocześnie kleszcza. Nie wyrywamy go! Wykręcamy go delikatnym ruchem. Następnie sprawdzamy czy kleszcz wyszedł w całości oraz oczyszczamy ranę. Jeśli nic nie mamy warto przejść się do najbliższego domku letniskowego czy ratownika na plaży, który może mieć środki dezynfekujące.

Jak działa ten sposób możesz zaobserwować na wideo poniżej. Pamiętaj by po wyjęciu kleszcza miejsce po nim obserwować nawet przez kilka najbliższych tygodni. Jeśli na skórze pojawi się jakieś zaczerwienienie, obrzęk czy rumień od razu udajemy się z tym do lekarza. Mogą też pojawić się objawy podobne do choroby jak gorączka, dreszcze, kaszel czy ból głowy.

Jeśli macie taką możliwość warto zaopatrzyć się w przyrząd do usuwania kleszczy i mieć go zawsze pod ręką gdy wybieracie się do lasu, na plażę czy łąkę. Dzięki temu bezpiecznie usuniecie kleszcza.

Podobne artykuły