28 maja 2020

Nigdy nie napełniaj plastikowej butelki ponownie wodą! Zobacz co przez to Ci grozi.

Butelki posiadają oznaczenie plastiku z jakiego zostały wykonane. Większość butelek to PET 1 (PETE 1). Rozpoznasz je po trójkącie ze strzałek z cyfrą 1 w środku. Co to oznacza?

PET 1 to tworzywo sztuczne, które jest wykorzystywane do produkowania jednorazowych opakowań plastikowych. Jednorazowych jest tutaj słowem kluczem.

Jeśli mamy jakiekolwiek opakowanie z tym oznaczeniem to oznacza to, że nie należy w nim ponownie przechowywać jakiejkolwiek żywności czy wody pitnej. Mogą przedostać się do niej metale ciężkie i substancje chemiczne. Co jest już niekorzystne dla naszego zdrowia.

Butelki tego typu wykonane są z politereftalanu etylu. Nie zawiera co prawda sławnego bisfenolu A, ale nie oznacza to jednak, że jest super bezpieczne. Przy jego produkcji wykorzystuje się antymon, który może mieć działanie rakotwórcze. Dlatego nie należy butelek takich stosować ponownie, a najlepiej w ogóle ich unikać.

Są inne dużo bezpieczniejsze materiały takie jak PP (5) (polipropylen), który uważany jest za najbezpieczniejszy i można wykorzystywać go wielokrotnie.

Nie zostawiaj wody dziecka w butelce na słońcu

Woda w butelce PET 1 pozostawiona na słońcu to tykająca bomba i nawet to, że butelki tej nie napełnimy ponownie wodą nie sprawia, że jest bezpieczna.

Gdy butelka taka jest przechowywana w wysokiej temperaturze i do tego pijemy z niej przez dłuższy czas, czyli typowa sytuacja gdy zabieramy wodę dla dziecka na spacer, szkodliwe substancje przenikają do wody.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.