Przeróżne urazy powszechnie się zdarzają. Choć medycyna doskonale radzi sobie z usuwaniem wielu stanów chorobowych, a chirurgia powypadkowa potrafi zdziałać cuda, to niestety operacja czy zabieg to zwykle za mało, by powrócić do pełnej sprawności. Konieczna w takiej sytuacji staje się rehabilitacja pooperacyjna. Oto najważniejsze informacje na jej temat.
Czym jest rehabilitacja pooperacyjna?
Rehabilitacja pourazowa to niezwykle ważny etap leczenia, niestety często lekceważony i zwyczajnie pomijany. Rehabilitacje zaleca się po operacjach, złamaniach, po każdym dłuższym okresie rekonwalescencji, w celu jak najszybszego oraz jak najefektywniejszego przywrócenia sprawności danej kończyny lub partii mięśni. Rehabilitacja składa się z zestawu ćwiczeń specjalnie dobranych przez specjalistę, wykonywanych w odpowiedniej kolejności i częstotliwości.
W jakich przypadkach najczęściej wykonuje się rehabilitację pourazową?
Rehabilitacja pooperacyjna jest szczególnie polecana po zabiegach artroskopii stawów kolanowego, bankowego lub biodrowego. Warto ją także zastosować, gdy mamy za sobą plastykę oraz rekonstrukcję więzadeł i ścięgien. Oprócz tego jest ona niezwykle pomocna po operacjach i zabiegach w obrębie kręgosłupa oraz po różnych złamaniach kości. Zaleca się, aby odbyć rehabilitację po każdym zabiegu, którego skutkiem jest ograniczona sprawność fizyczna.
Dlaczego terapia jest ważna?
Czasem wydaje nam się, że kończyna lub inna część ciała po zabiegu powinna działać w pełni sprawnie. Tymczasem ludzki organizm działa nieco inaczej niż zwykła maszyna. Mięśnie i ścięgna po operacji lub złamaniu zazwyczaj są bardzo słabe. Aby je wzmocnić i usprawnić działanie całego układu należy regularnie i stopni0wo nad tym pracować. Oprócz tego taka rehabilitacja także świetnie pomaga zapobiegać negatywnym skutkom zabiegu lub operacji, takim jak bóle i obrzęki, osłabienia mięśni oraz ograniczenia ruchomości.
Czy można samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu?
Tylko i wyłącznie jeśli specjalista tak zaleci. Niestety, którzy po urazach i zabiegach całkiem rezygnują z terapii lub decydują się na samodzielne wykonywanie ćwiczeń znalezionych w sieci, bez konsultacji ze specjalistą. Można oczywiście zaoszczędzić w ten sposób pieniądze, ale niestety takie działanie może mieć bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia. Profesjonalny rehabilitant wie dokładnie jakie ruchy należy wykonywać, by usprawnić dane mięśnie lub ścięgna. Wykonując ćwiczenia samemu można niechcący nadwyrężyć chorą część ciała lub spowodować nawrót urazu. Wybierając centrum rehabilitacji warto również sprawdzić kwalifikacje oraz opinie na temat pracowników. Osoba niekompetentna może doprowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia. W tym miejscu warto wspomnieć o Centrum Zdrowia i Urody Odnowa Turzyn w Szczecinie, które specjalizuje się w fizjoterapii. Specjaliści z Odnowy pracują w systemie jeden na jeden, dzięki czemu pacjent maksymalnie wykorzystuje czas terapii, więcej o metodach stosowanych przez Specjalistów z Odnowy na : https://odnowaturzyn.pl/fizjoterapia/fizjoterapia/rehabilitacja-pourazowa-i-pooperacyjna/.
Powracając do zdrowia po jakimkolwiek urazie pamiętajmy, aby robić to stopniowo. Musimy dać czas naszemu organizmowi na pełną regenerację.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.