Wiele osób tuż przed Wszystkimi Świętymi planuje wyczyścić groby bliskich. Warto zachować ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni. Z tego artykułu dowiesz się, jakich preparatów i środków czyszczących nie wolno stosować na pomnikach.
Na to pytanie każdy powinien znać odpowiedź, aby prace porządkowe przeprowadzić starannie, bez niepotrzebnych uszkodzeń. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju materiału, z którego pomnik został wykonany. Jedne są mniej, a inne bardziej delikatne.
Nawet przy najtrudniejszych zabrudzeniach warto wystrzegać się stosowania tzw. druciaków. Mogą trwale uszkodzić pomnik.
Aktualnie najpopularniejszym materiałem na nagrobki jest granit, ze względu na jego odporność. Nie oznacza to jednak, że wszystkie środki czyszczące są dozwolone podczas dbania o czystość pomnika.
Większość konstrukcji przybiera formę gładką i błyszczącą, a to bardzo duże wyzwanie pielęgnacyjne. Łatwo można uszkodzić ją mechanicznie, poprzez porysowanie, stosując nieodpowiednie gąbki. Groźne są również niektóre związki chemiczne zawarte w środkach czyszczących. Jeżeli musisz użyć silnego preparatu, zadbaj, aby był on przeznaczony do kamienia.
Pod żadnym pozorem nie wolno stosować środków nabłyszczających, które jedynie z pozoru są w stanie przywrócić połysk powierzchni. Efekt ich działania w przypadku granitu jest jednak odwrotny: pogłębiają matowienie pomnika.
Jeżeli chcesz zadbać o schludny wygląd pomnika z piaskowca, unikaj preparatów chemicznych. Nie wolno również stosować żadnych kwasów, nawet wody z dodatkiem kwasku cytrynowego. Powodują one trwałe uszkodzenia pomnika.
Marmur jest solidnym i wytrzymałym kamieniem, ale aby go nie uszkodzić, nie wolno używać podczas czyszczenia szczotek z twardym włosiem, przede wszystkim drucianych i ryżowych. Niedozwolone są również środki chemiczne, które mogą uszkodzić powierzchnię.
Kwaśny odczyn pH jest największym przeciwnikiem nagrobków. Większość materiałów po ich zastosowaniu ulega uszkodzeniu. Niezbyt silne kwasy stosować można jedynie na lastryko i beton. Istotne jest jednak, aby powierzchnię bardzo dokładnie spłukać wodą. Dzięki temu unikniesz przebarwień, gdy pojawi się słońce.
Do czyszczenia pomników nie wolno również używać wybielacza, nawet rozcieńczonego z wodą. Najtrwalsze uszkodzenia występują na marmurze i piaskowcu. Czyszczenie wytrzyma jedynie granit, choć mogą na nim pojawić się rysy.