Jak dbać o dywan shaggy. Czyszczenie dywanu shaggy KROK PO KROKU.

Porady Data publikacji: 17 stycznia 2018 / Aktualizacja: 2021-07-14

Jak dbać o dywan shaggy? Czyszczenie dywanu shaggy jest proste, wystarczy znać kilka prostych trików, a długo będziemy cieszyć się czystym i bezpiecznym dywanem nawet przy małych dzieciach. Zapraszamy Was dzisiaj do przeczytania naszej krótkiej porady dotyczącej pielęgnacji dywanu shaggy.

Dywan shaggy

Dywany shaggy stały się bardzo modne, jeśli go macie to na pewno wiecie dlaczego. Dywan jest ładny, ale jeszcze przyjemniejsze jest chodzenie po nim. Dywan jest bardzo miękki dlatego chodzi się po nim bardzo komfortowo. Jest też bardzo ciepły przez co świetnie nadaje się do salonu jako miejsce na nogi by nie marzły podczas wieczornych posiedzeń przy telewizji.

Dywany shaggy są bardzo grube i bardzo miękkie, ich włosie może sięgać nawet do 5cm długości. Nie są one wykonane z wełny, to co najczęściej kupujemy to  uszlachetniona przędza polipropylenowa, która jednak jest świetna imitacją wełny. Chodzenie po nich gołymi stopami można porównać po stąpaniu po mchu. Są bardzo przyjemne w dotyku i świetnie nadają się jako miejsce zabaw dla dzieci.

Włókna dywanu są bardzo trwałe więc jeśli odpowiednio o niego dbamy na pewno posłuży nam na długo. Jego minusem jest oczywiście długość włosia co powoduje konieczność większego skupienia uwagi na pielęgnowaniu go. W innym przypadku zanieczyszczenia zbierające się wewnątrz dywanu będą pleśniały. W takim przypadku dywan staje się bardzo dobrą wylęgarnią dla grzybów. Tego oczywiście chcielibyśmy uniknąć, zwłaszcza gdy mamy dzieci. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak dbać o dywan shaggy i nie dopuścić do takich sytuacji.

Jak dbać o dywan shaggy

Raz z miesiącu dywan shaggy powinniśmy trzepać. Jeśli nie mamy trzepaka wystarczy obrócić go do góry nogami na podłodze i stłuc rurą od odkurzacza. Warto aby zrobił to mężczyzna gdyż będzie miał zapewne więcej siły. Dzięki temu wytrzepiemy z dywanu wszelkie zanieczyszczenia, które później mogłyby stać się pożywką dla grzybów. Dopiero wtedy odkurzamy podłogę, na którą wytrzepaliśmy brudy, obracamy dywan i odkurzamy już sam dywan shaggy.

Oczywiście im częściej będziesz trzepać dywan tym lepiej, ale raz  w miesiącu to absolutne minimum. Nawet gdy nad nim nie jemy nawet nie zdajemy sobie sprawy ile zanieczyszczeń i tak w nim się znajduje. Dywan powinniśmy trzepać częściej jeśli bawią się na nim małe dzieci lub znajduje się w miejscu gdzie spożywamy obiady czy przekąski. Wtedy okruszki mogą w niego wpadać, dla nas będą one całkowicie niewidoczne bo ukryje je długie włosie dywanu shaggy. Jednak bakterie, roztocza i pleśń sobie poradzą.

Częste odkurzanie wskazane

Dywan, który rzadko będzie odkurzany stanie się ubity, a w shaggy przecież nie o to chodzi. Oprócz tego będziemy wdeptywać w niego okruszki oraz inne zanieczyszczenia. Dlatego im częściej będziemy go odkurzać tym lepiej dla dywanu i dla nas. Później oszczędzi nam to czasu na konieczności poświęcenia mu większej ilości czasu by doprowadzić go do czasów świetności.

Co zrobić gdy dywan shaggy linieje

Wszystko zależy od jakości dywanu i materiału. Niektóre po kilku latach będę w super formie, a inne po roku zaczną linieć. Wełna ma to do siebie, że linieje i trzeba taki dywan wyczesywać. Jednak dywan shaggy z prawdziwej wełny będzie kosztował sporo ponad tysiąc złotych w zależności od wielkości. Możemy kupić dywany shaggy z domieszką wełny, które zrobione są z poliestru – one kosztują kilkaset złotych. Najtańsze shaggy będą z materiału syntetycznego i te nie powinny linieć jeśli są dobrej jakości, ale jeśli zaczną też lepiej je wyczesać.

Jeśli jednak dywan linieje po prostu kup szczotkę do włosów i go wyczesz dokładnie. Dobra okazuje się również szczotka do sierści psa, którą możemy kupić w sklepie zoologicznym, tak zwana „pudlówka”.

fot. Dominika Wawryniewicz

Jak prać dywan shaggy

Nie wolno go prać w pralce czy w wannie, ogólnie w dużej ilości wody. O ile w przypadku małego dywaniku mogłoby to nam wpaść do głowy, to z większym byłby większy problem. Jak zatem prać dywan shaggy? Najlepiej jest oddać tę czynność doświadczonej firmie, która weźmie za to 50-100 zł w zależności od wielkości dywanu. Mnie kosztowało to 60 zł, ale dywan nie jest duży, jedynie pod nogi przy narożniku.

Zanim przystąpicie do prania dywanu na własną rękę upewnijcie się z jakiego towarzywa jest wykonany. Jak dowiedzieliście się wcześniej popularne są trzy możliwości:

  1. polipropylen
  2. poliester (ew. poliester z domieszką wełny)
  3. wełna

Dopiero gdy wiemy z jakiego materiału jest dywan możemy kupić odpowiednie środki do jego pielęgnacji. Jeśli nie zerwaliśmy jeszcze z niego naklejki wystarczy dywan odwrócić i sprawdzić co jest na niej napisane.

Ogólne zasady

  1. częste trzepanie dywanu
  2. częste odkurzanie
  3. niedopuszczanie do wbicia się powstałych zabrudzeń, usuwanie ich od razu
  4. stosowanie właściwych środków chemicznych do naszego dywanu shaggy

Oczywiście przy czyszczeniu takiego dywanu warto mieć dobry odkurzacz. Ciekawą alternatywą dla odkurzaczy, które mamy są odkurzacze bezworkowe. Jeśli zastanawialiście się czy warto taki kupić, to zapraszamy Was do zapoznania się z artykułem.

Przeczytaj również: Zmień wnętrze domu dywanami

Podobne artykuły