Nie ignoruj tych objawów. Mogą świadczyć o nowotworze piersi!

Zdrowie Data publikacji: 01 maja 2019

Dzisiaj chcielibyśmy zająć się bardzo ważnym tematem, a mianowicie rakiem piersi i objawami, które mogą mu towarzyszyć. Nie powinnaś ich lekceważyć. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi stanowi 22% zachorowań na nowotwory u kobiet. Liczby systematycznie rosną. Od 1980 roku do 2013 zachorowalność wzrosła o 233%. Najbardziej narażone są kobiety po 50 roku życia. Zachorowalność wynosi tam 80%, ryzyko wzrasta też wraz z wiekiem do ok. 70 roku życia. Wskaźnik 5-letnich przeżyć wynosi 77.2% w latach 2003-2005. Nowotwór piersi powoduje natomiast 13% zgonów nowotworowych u kobiet. Nie powinniśmy więc go lekceważyć, a wczesne wykrycie problemu daje nam najlepsze rokowania w leczeniu. Dlatego nie lekceważ objawów, które dzisiaj poznasz.

Objawy raka piersi

Rak piersi jest nowotworem złośliwym. Powstaje on z komórek gruczołu piersiowego i rozwija się miejscowo. Może mieć przerzuty na węzły chłonne i inne narządy wewnętrzne. Warto podkreślić, że jest to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Czynnikami ryzyka jest już sam wiek. Wzrasta ono wraz z wiekiem, a najwięcej zachorowań przypada po 50 roku życia. Oczywiście dochodzą do tego uwarunkowania genetyczne. Czynnikiem ryzyka jest też wczesny wiek pierwszej miesiączki i późny ostatniej. Kobiety, które przebyły pierwszą ciążę po 30. roku życia mają dwa razy większe ryzyko zachorowania. Nie bez znaczenia jest też nasz styl życia. Zbyt duża ilość tłuszczy w diecie, nadwaga czy nadużywanie używek też mogą przyczynić się do wystąpienia tego rodzaju nowotworu.

Bóle w okolicach piersi

Gdy pojawią się nietypowe bóle w okolicach piersi, nawet gdy nie wyczuwasz podczas samodzielnego ich badania żadnych grudek, to jest to wystarczający powód do kontroli lekarskiej. Nie zwlekaj i poproś o badania aby wykluczyć możliwość wystąpienia nowotworu.

Zmiany w obrębie sutków

Gdy Twoje sutki staną się nietypowe. Zrobią się suche i pękające, będą nadwrażliwe, albo pojawią się z nich nietypowe wydzieliny to nie czekaj, również w takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem. Te objawy mogą świadczyć o nowotworze, ale oczywiście nie muszą. Dlatego warto to wykluczyć i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Ból gardła i kaszel

Objaw charakterystyczny dla przeziębienia może też wiązać się z nowotworem piersi. Rak piersi często przemieszcza się do macicy, a po drodze napotyka płuca. Dlatego też może pojawić się drapanie w gardle, problemy z oddychaniem czy kaszel.

Zmiany węzłów chłonnych

Rak piersi może wpływać na węzły chłonne w ich okolicach. Staną się powiększone i wyczuwalne pod palcami. Takie objawy zawsze powinny być konsultowane z lekarzem.

Ból pleców

Choć wydaje się to dziwne, to nowotwory piersi mogą objawiać się bólem pleców. To dlatego, że guz, który zaczyna się rozrastać powoduje nacisk na żebra, a te następnie na kręgosłup. Dlatego mogą nas wtedy zacząć boleć plecy. Jeśli ból jest przewlekły nie lekceważ go i skonsultuj się z lekarzem.

Nieregularne oddawanie moczu

To też jeden z objawów, który wydaje się być niezwiązany z problemem, ale faktycznie ma z rakiem piersi wiele wspólnego. Guzy wpływają na nasze hormony, dlatego też rozwój nowotworu może objawić się choćby częstszym oddawaniem moczu.

Późniejsze objawy nowotworu piersi

Sygnały ostrzegawcze, o których pisaliśmy wyżej należą do pierwszych objawów. Wraz z rozwojem nowotworu objawy mogą ulegać zmianie i w późniejszych etapach mogą dojść zupełnie inne problemy. Są one już bardziej charakterystyczne dla wszystkich chorób nowotworowych.

  1. Bóle kości
  2. Nudności
  3. Utrata apetytu
  4. Żółtaczka
  5. Spadek masy ciała

Jak samodzielnie badać piersi

Serwis worldwidebreastcancer.org opublikował swego czasu bardzo ciekawe zdjęcie. Na przykładzie cytryn pokazali jak może wyglądać rak piersi. Cytryna oczywiście obrazu pierś. Wyróżnić możemy 12 zmian, które wizualnie są wyczuwalne i widoczne na naszych piersiach, a sygnalizują one o obecności raka.

  1. Twarde i obrzmiałe piersi. 
  2. Wklęśnięcie na piersi.
  3. Zmiany skórne.
  4. Skóra jest gorąca lub zaczerwieniona.
  5. Wydzielina z piersi.
  6. Na piersi pojawiają się wgłębienia. 
  7. Wybrzuszenia na piersi. 
  8. Rosnące i uwydatniające się naczynia.
  9. Brodawki są wciągnięte.
  10. Zmiana kształtu lub rozmiaru piersi. 
  11. Widoczna “pomarańczowa skórka”.
  12. Niewidoczne, ale wyczuwalne guzki.

Instrukcja badania piersi w domu

Piersi możesz badać samodzielnie w domu. Powinnaś robić to jak najczęściej, a gdy zauważysz niepokojące objawy skonsultuj się z lekarzem. Wideo instruktażowe pokazane poniżej przedstawia jak popranie to wykonać. Możesz to zrobić wieczorem po kąpieli czy rano gdy będziesz się ubierać. Nie potrzeba na to wcale wiele czasu, a te kilka minut poświęcone co jakiś czas faktycznie może uratować Ci życie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły