Najczęściej popełniane błędy przy higienie jamy ustnej

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-01-03

Codzienna higiena jamy ustnej jest obowiązkiem każdego człowieka już od najmłodszych lat. Umożliwia prewencję wielu chorób zębów (próchnica, kamień nazębny, kandydoza, afty), likwiduje nieprzyjemny oddech z ust oraz zapewnia ogólne zdrowie jamy ustnej.

Codzienna higiena jamy ustnej jest obowiązkiem każdego człowieka już od najmłodszych lat. Umożliwia prewencję wielu chorób zębów (próchnica, kamień nazębny, kandydoza, afty), likwiduje nieprzyjemny oddech z ust oraz zapewnia ogólne zdrowie jamy ustnej. Wbrew pozorom jej higiena nie jest taka prosta, a wiele ludzi popełnia przy tym błędy, które mogą wręcz szkodzić dziąsłom i uzębieniu. 

Nieodpowiednia technika szczotkowania zębów

Podczas szczotkowania zębów liczy się nie tylko precyzja, ale i siła nacisku włosia, jego twardość oraz sposób poruszania szczoteczką. Przy wrażliwych dziąsłach z tendencją do krwawień należy używać szczoteczki z miękkim włosiem, zaś średnie włosie może stosować każdy. Ruchy szczoteczki powinny być wymiatające i obejmować także powierzchnię języka, dziąseł, podniebienia oraz wewnętrznej strony policzków. Czas trwania czynności ma wynosić 3-4 minuty, wiele osób wykonuje ją jednak krócej, niekiedy nawet kilkanaście sekund. Skutecznie uniemożliwia to pozbycie się płytki nazębnej i resztek pokarmu.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Uniwersalną opcją jest szczoteczka elektryczna do zębów, czy szczoteczka soniczna. Na ogół są one wyposażone w kontrolkę świecącą się podczas zbyt silnego dociskania włosia do powierzchni zębów, licznik minut i inne praktyczne opcje. Nowsze modele można nawet połączyć z telefonem komórkowym, dzięki czemu śledzi się dokładność i jakość codziennego szczotkowania. Przy tego typu szczoteczkach nie trzeba się zastanawiać nad ich ruchami – obrotowa główka pracuje samodzielnie. To rozwiązanie idealne szczególnie dla dzieci, osób starszych czy mających problem z rzetelnym myciem zębów.

Szczotkowanie zębów to nie wszystko

Większość ludzi ogranicza się do szczotkowania zębów rano i wieczorem, zapominając o płukaniu jamy ustnej płynem czy nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. To właśnie między sąsiednimi zębami gromadzi się najwięcej płytki nazębnej i bakterii, które niezwykle trudno jest usunąć za pomocą szczoteczki. Zwłaszcza przy mocno stłoczonych zębach. Zaleca się nitkowanie zębów przed rozpoczęciem szczotkowania, aby wyciągnąć na powierzchnię zębów wszystkie resztki, z którymi następnie poradzi sobie szczoteczka. Higienę warto zakończyć przepłukaniem jamy ustnej i gardła specjalnym płynem. Może być odświeżający, przeciwpróchniczy lub z dodatkiem fluoru – wybór zależy od własnych potrzeb.

Mycie zębów od razu po jedzeniu

Mało kto wie, że niewskazane jest mycie zębów bezpośrednio po spożyciu posiłku. Bardzo często w jego składzie znajdują się różne kwasy (szczególnie w warzywach i owocach), które rozmiękczają szkliwo. Jeśli od razu rozpoczniemy szczotkowanie zębów, włosie szczoteczki może uszkodzić chwilowo wrażliwe szkliwo, co zwiększa ryzyko jego erozji, próchnicy, kamienia nazębnego i wielu innych schorzeń. Aby tego uniknąć należy odczekać około 30-40 minut. Chcąc usunąć resztki jedzenia bezpośrednio po obiedzie najbezpieczniej jest przepłukać usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej. 

Płukanie ust po umyciu zębów

Na końcu warto wspomnieć o płukaniu ust ciepłą wodą tuż po zakończeniu mycia zębów. Celem jest usunięcie resztek pasty do zębów i piany wytworzonej podczas szczotkowania, co jest sporym błędem. Pasta ma za zadanie pozostać na zębach, tworząc cienką i niewidzialną warstwę ochronną. Dzięki temu jej składniki aktywne jeszcze przez pewien czas oddziałują na zęby – zwłaszcza składniki mineralne, takie jak fluor czy wapń. Zaleca się więc wyplucie wszystkich resztek pasty, bez sięgania po kubek z wodą. Inną opcją jest wypłukanie ust specjalnym płynem, w którym również znajdują się cenne dla zębów składniki.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły