Nadwaga – zobacz jakie konsekwencje zdrowotne niesie!

Zdrowie Data publikacji: 13 lipca 2018

Czy nadwaga jest groźna dla zdrowia? Jakie konsekwencje może mieć dla nas zbyt duża masa ciała? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na te pytania i powiemy dlaczego warto walczyć z nadwagą i zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Jak sprawdzić czy mam nadwagę

Bardzo łatwo jest obliczyć to czy mamy nadwagę i jak bardzo zaawansowaną. Wcale nie musisz spoglądać w lustro, wystarczy zastosować prosty wzór. Do niego jednak potrzebujesz dwóch informacji:

  1. swojej wagi
  2. wzrostu podanego w cm

Wiesz już ile ważysz i jaki masz wzrost? Przejdźmy zatem do obliczeń BMI czyli Body Mass Index. Wzór na BMI jest prosty, wystarczy, że teraz podstawisz pod niego wcześniejsze pomiary.

BMI = masa ciała [kg] / wzrost [m]2

Interpretacja wyniku

Dobrze, mamy już wynik, pytanie co z nim zrobić? Czy jest to waga prawidłowa, nadwaga, a może już otyłość? Porównaj swoje BMI z tymi zakresami, a będziesz już wiedzieć na czym stoisz. Co prawda nie uwzględnia on indywidualnej budowy ciała, dlatego dość  niedokładnie odnosi się do stanu niedowagi i skrajnej otyłości. Jednak już sam w sobie daje nam pewne informacje, które powiedzą nam co należy dalej zrobić. Warto również udać się na badania zawartości tanki tłuszczowej, które często są robione za darmo w ramach profilaktyki.

  • niedowaga: BMI < 18,5
  • waga prawidłowa: BMI 18,5-24,9
  • nadwaga I stopnia: BMI 25-26,9
  • nadwaga II stopnia: BMI 27-29,9
  • otyłość I stopnia: BMI 30-34,9
  • otyłość II stopnia: BMI 35-39,9
  • otyłość III stopnia (śmiertelna): BMI 40-49,9
  • otyłość IV stopnia (skrajna) BMI > 50

Nadwaga, a zdrowie

Czym właściwie jest nadwaga? Jest to stan, w którym ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej w organizmie przekracza optymalne ilości zdrowotne. Niestety nadwaga staje się dla nas typową cechą. Nie mamy problemów ze zdobywaniem pożywienia. Świat naszykował dla nas wiele udogodnień, które nas rozleniwiają. Do tego żywność, do której mamy dostęp często jest słabej jakości. Stąd bardzo dużo osób tyje i liczba osób z nadwagą rośnie. Jeśli wykonaliście wcześniejsze działanie i obliczyliście swoje BMI wiecie już czy macie nadwagę.

Nie ma wątpliwości co do tego, że nadwaga szkodzi zdrowiu. Tłuszcz nie tylko znajduje się pod skórą, ale obrastają nim narządy wewnętrzne. Jednymi z ważniejszych problemów, które mogą nam zagrozić jest nasze serce i układ krwionośny. Nadwaga może być wręcz bezpośrednią przyczyną zawału. To wcale nie jest tak odległy problem. 45,7 zgonów w Polsce wynika z chorób serca. To dwa razy więcej niż zgonów powodowanych przez nowotwory.

Nadwaga może również powodować problemy z oddychaniem. Chrapiesz w nocy? Być może to efekt nadwagi i gdy schudniesz kilka kilogramów, możesz zacząć oddychać normalnie. Kobiety z nadwagą mogą mieć problem z regularnością cyklu. Nadwaga może powodować też dużo więcej problemów zdrowotnych.

Choroby wynikające z nadwagi

  1. Choroby stawów
  2. Cukrzyca
  3. Choroby zwyrodnieniowe kości
  4. Zaburzenia homronalne
  5. Choroby serca i układu krwionośnego
  6. Choroby układu oddechowego
  7. Nowotwory
  8. Zaniżona samoocena
  9. Choroby pęcherza żółciowego
  10. Problemy z kręgosłupem

Zobacz również: Na czym polega dieta DUKANA

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły