Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy

Lifestyle Data publikacji: 20 listopada 2022 / Aktualizacja: 2024-02-13

Zaręczyny to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej pary zakochanych w sobie osób. Symbolem zgody na zawarcie małżeństwa jest pierścionek zaręczynowy zakładany na dłoń wybranki. Pytanie brzmi, na którą dłoń i który palec należy go założyć? 

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości i zaangażowania. Zaręczyny są czymś, co para robi, aby oficjalnie oznajmić swoje intencje wobec siebie nawzajem. Pierścionek zaręczynowy jest noszony przez kobietę po lewej stronie serca, ponieważ tam bije jej serce dla mężczyzny.

Jest to więc palec serdeczny prawej dłoni. Dopiero po ślubie kobieta przekłada go na lewą rękę. Palec serdeczny to ten, który znajduje się najbliżej małego palca naszej dłoni. Nie bez kozery w języku angielskim palec serdeczny to „ring finger”, czyli palec pierścienia.

Na którą rękę założyć pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Na palcu serdecznym u prawej dłoni nosimy po ślubie obrączkę. Dlatego pierścionek zaręczynowy zakładamy na drugą rękę, ale również na palec serdeczny. 

Dzisiaj istnieje jednak dużo innych sposobów, które wykorzystują panie po ślubie. Modne jest noszenie obrączki i pierścionka na tym samym palcu. Niektóre kobiety decydują się na zmianę palca na prawej dłoni i założenia na niego pierścionka zaręczynowego. Obrączka jako bardzo ważny symbol małżeństwa pozostaje zwykle na palcu serdecznym. 

Noszenie pierścionka zaręczynowego i obrączki na tym samym palcu

Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy?

Cena pierścionka zaręczynowego jest uzależniona od wielu czynników, takich jak: rodzaj metalu, który został użyty do jego produkcji, rozmiar i jakość kamienia, a także popularność projektu. W przypadku pierścionków ze srebra cena waha się od około 100 do 300 złotych. Jeśli chodzi o pierścionki z platyny, ich ceny mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dla porównania, pierścionki złote kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Nie powinniśmy jednak przejmować się ceną samego pierścionka. Jest on jedynie symbolem, a dużo ważniejszą rzeczą jest to co za nim się kryje – nasza miłość do osoby, z którą chcemy związać się na całe życie. 

Podobne artykuły