Nie robią zakupów w markecie, a jedzenie wyjmują ze śmietnika. Czym jest Freganizm?

Lifestyle Data publikacji: 17 stycznia 2021

Freeganizm to styl życia, który dzięki mediom społecznościowym zdobył sobie wielu zwolenników na świecie. Nie chodzi tutaj o to, że kogoś nie stać na to by kupić żywność w sklepie. Jest to ruch sprzeciwiający się materializmowi, wyścigowi szczurów i zachłanności.

Ma on również przeciwdziałać nadprodukcji śmieci i wyrzucaniu jedzenia. Dlatego Freeganie uprawiają tak zwane „miejskie zbieractwo”. Żywność pozyskują z kontenerów, które najczęściej znajdują się obok dużych marketów i gdzie wyrzuca się produkty, które są jeszcze zdatne do zjedzenia.

Na YouTube znajdziemy filmy, w których osoby wyznające ten styl życia publikują relacje z pozyskiwania jedzenia. Najczęściej wyruszają oni nocą w pobliże dużych marketów i tam zbierają produkty znajdujące się w kontenerach.

Jednocześnie zaznaczają oni, że to nie są śmieci, resztki jedzenia. Są to produkty zapakowane, takie jak znajdujemy na półkach sklepowych. Zostały one tylko wyrzucone do śmieci chociaż jeszcze można je spożyć, ale nie można ich już sprzedać.

Podczas swojego zbieractwa Freeganie zwracają uwagę na to czy data przydatności produktów do spożycia pozwala na ich spożycie. Często kończy się ona jeszcze tego samego dnia, w którym produkty zostały wyrzucone. Można więc jeszcze je bezpiecznie spożyć.

Owoce czy warzywa również są oceniane. Freeganie nie jedzą produktów zepsutych, resztek niedojedzonych i pozostawionych przez innych.

Podobne artykuły