Znad czy Z nad? Pozdrowienia znad morza – razem czy osobno?

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-07-16

Znad czy z nad? Pozdrowienia znad morza piszemy razem czy osobno? Dzisiaj odpowiemy Wam na to pytanie i tym samym pomożemy uniknąć jednego z najczęściej powtarzanych błędów w pozdrowieniach z wakacji. Jeśli zastanawialiście się jak się pisze znad czy z nad, to zapamiętajcie poprawną pisownię bo jest tylko jedna.

Poprawną pisownią jest „znad”

Znad jest przyimkiem, który określa miejsce. Możemy więc użyć go by określić z jakiego miejsca kogoś pozdrawiamy np. pozdrowienia znad morza. Możemy również poinformować skąd coś pochodzi np. zimny front powietrza nadciąga znad Bałtyku. Może on również określić jakieś miejsce, które występuje wyżej niż inne i obiekt się od niego oddala np. podniósł głowę znad książki.

Znad pisze się łącznie gdyż jest przyimkiem złożonym z samych przyimków. Oczywiście jeśli nie pamiętamy poprawnej pisowni i nie mamy możliwości jej sprawdzić, starajmy się zmienić formę zdania by uniknąć nieznanej nam formy. Dlatego zamiast pozdrowień znad morza może wysłać „Uściski ze słonecznego Kołobrzegu” lub „Najszczersze pozdrowienia z Władysławowa”.

Zwracajcie również uwagę na pisownię „znad” na pocztówkach czy upominkach, które wysyłacie. Nie raz bowiem zdarzają się buble wydawnicze i na pocztówkach znajdziemy pozdrowienia „Z nad morza pozdrawia Cię ….”. Uważajcie na takie kwiatki by nie wypaść głupio.

Przykłady

  1. Pozdrowienia znad morza.
  2. Zimny front powietrza nadciąga znad oceanu.
  3. Uniósł głowę znad książki i spojrzał w jej oczy.

Podobne artykuły