Mycie w ten sposób patelni „Non Stick” ją niszczy

Kuchnia Data publikacji: 07 września 2023

Patelnie „Non Stick”, czyli z powłoką nieprzywierającą są bardzo popularne w naszych kuchniach. Podczas smażenia na nich możemy użyć mniejszej ilości tłuszczu. Jest to lepsze dla naszego zdrowia, ale też ułatwia czyszczenie patelni, do której dodatkowo nie przywierają potrawy.

Problemem jest jednak to, że patelnie te dość szybko się niszczą. Sami jednak zazwyczaj jesteśmy temu winny czyszcząc je w niewłaściwy sposób. Patelnie z powłoką nieprzywierającą wymagają bowiem odpowiedniego podejścia. Jeśli zastosujecie się do poniższych rad, to z pewnością wydłużycie życie powłoki nieprzywierającej na swojej patelni.

Nie myj patelni „Non Stick” w zmywarce

Zmywarki to urządzenia ułatwiające nam codzienne życie, a mycie naczyń w zmywarce jest najłatwiejszym sposobem na utrzymanie ich w czystości. Niestety, patelnie z powłoką nieprzywierająca nie nadają się do mycia w zmywarce.

Kupując patelnię „Non Stick”, warto zwrócić uwagę na to, czy można ją w ten sposób myć. Warto to zrobić, gdyż niektóre faktycznie można włożyć do zmywarki, ale większość niestety nie.

Jeśli zlekceważymy zalecenia producenta, powłoka nieprzywierająca szybko zacznie ulegać degradacji. Finalnie nasza patelnia będzie nadawała się już tylko do wymiany. Kawałki powłoki zaczną trafiać do naszego jedzenia, a potrawy będą się przypalać.

Nie używaj mocnej chemii i szorstkich zmywaków

Zaleca się, aby powłokę nieprzywierająca czyścić bez użycia jakiejkolwiek chemii. Tak naprawdę, po smażeniu wystarczy odczekać, aż patelnie ostygnie. Następnie zebrać pozostały olej i resztki jedzenia za pomocą papierowych ręczników. Przetrzeć patelnię i jest gotowa do kolejnego smażenia.

Jeśli jednak wolicie użyć środka do mycia naczyń, to powinien być on delikatny. Oprócz tego unikaj szorstkich gąbeczek i druciaków do naczyń. Dzięki temu nie zarysujesz i nie uszkodzisz powłoki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Staraj się unikać rozgrzewania patelni na sucho. Zanim położysz ją na ogniu, dodaj trochę oleju. To samo dotyczy wysokich temperatur. Przegrzewanie patelni może spowodować pękanie i złuszczanie się powłoki nieprzywierającej.

Podczas smażenia używaj tylko miękkich akcesoriów wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego lub silikonu. Metalowymi akcesoriami bardzo łatwo można uszkodzić powłokę.

Podobne artykuły