Jak czyścić żeliwne naczynia? Naszą one miano niezniszczalnych i faktycznie posłużą nam długimi latami jeśli będziemy o nie prawidłowo dbać. Dzisiaj zajmiemy się kwestią czyszczenia żeliwnych naczyń takich jak patelnie czy garnki, które wykorzystujemy w swojej kuchni.
Żeliwne naczynia wracają ostatnio do mody. Ponownie zaczynamy doceniać ich trwałość. Nasze mamy i babcie używały je latami i nie raz przekazywały młodszym gospodyniom, aby mogły im dalej dobrze służyć. Dlatego jednokrotnie większy wydatek, który musimy ponieść na naczynia z żeliwa, na przestrzeni lat może zwrócić się wielokrotnie.
Patelnie z żeliwa nie boją się wysokich temperatur i są dość mocno odporne na uszkodzenia mechaniczne. Patelnie te nie rysują się co jest ich kolejną bardzo ważną zaletą. Trzeb jednak odpowiednio o nie dbać, aby służyły nam latami, tak jak i o inne naczynia wykonane z żeliwa.
Pamiętaj o tym, by nie stosować mocnych detergentów do czyszczenia żeliwa. Powinniśmy używać tak łagodnych środków, jak jest to możliwe. A zależy to oczywiście od zabrudzeń, które musimy usunąć.
Jeśli na patelni nic się nie przypaliło, wystarczy czasami po prostu wytrzeć ją papierowym ręcznikiem, który wchłonie tłuszcz. Gdy patelnię musimy poszorować, wystarczy wysypać na nią trochę soli, dodać oleju i w ten sposób używając ściereczki doczyścić ją z przypalonych fragmentów jedzenia.
Warto pamiętać o tym, by nie dawać zaschną brudowi. Dlatego żeliwne naczynia najlepiej jest czyścić bezpośrednio po użyciu. Oczywiście czekamy, aż ostygną, aby nie poparzyć się. Nie polewamy jednak gorących naczyń zimną wodą, aby szybciej nie schłodzić.
Do czyszczenia żeliwnych naczyń nie używamy zmywarki i dla wielu osób może być to problemem. Oczywiście możemy umyć ją pod bieżącą wodą. Nie powinniśmy jednak jej długo namaczać. Po umyciu natomiast zawsze ją osuszamy ręcznikami papierowymi.
Jeśli jednak możemy, warto kupić patelnię żeliwną z ceramiczną powłoką, wtedy jej czyszczenie jest bardzo proste – wystarczy ją przetrzeć. Zmniejsza się jednak nieco jej żywotność. Powłoka ta może ulec zniszczeniu z biegiem czasu.
Żeliwo wbrew pozorom jest bardzo proste do czyszczenia, dużo łatwiej usuwa się z niego przypalone potrawy niż ze zwykłej patelni. W sklepach kupimy specjalne czyściki do żeliwa, które pomogą nam bez większego trudu usunąć nawet trudne przypalone zabrudzenia.
Oczywiście można używać do jej czyszczenia łagodnego płynu do mycia naczyń i gorącej wody oraz zmywaka kuchennego. Pamiętamy jednak by nie namaczać patelni i wyczyścić ją w miarę szybko, a następnie osuszyć.