Mrozisz produkty w zamrażarce? Zobacz 10 porad, które warto znać!

Kuchnia Porady Data publikacji: 23 kwietnia 2017

Mrożenie żywności to prosta sprawa. Pakujemy do pudełka lub woreczka, wrzucały do zamrażarki i gotowe. Otóż nie! Wszystko możemy zrobić tak naprawdę lepiej niż nam się wydaje. Przedstawimy Wam 10 porad związanych z mrożeniem produktów spożywczych, które warto zastosować.

1. Ciasno układaj

Produkty powinny być ułożone ciasno. Dzięki temu urządzenie zużywa mniej energii. Niektórzy zalecają nawet by pustą przestrzeń dopełniać butelkami wody. Wtedy mrożenie jest wydajniejsze, a zamrażarka zużywa mniej energii.

2. Korzystaj z szybkiego zamrażania

Jeśli w zamrażarce masz funkcję szybkiego zamrażania to skorzystaj z niej najpierw. Powoduje ono tworzenie się małych kryształków, które chronią witaminy i składniki odżywcze w produktach. Potem przełóż je do zwykłej części zamrażarki. W restauracjach stosuje się specjalne zamrażarki szokowe, które mrożą potrawę gorącą z 90 stopni Celniejsza do -18 nawet w 4 godziny!

3. Mrożenie ciasta drożdżowego

Czy wiesz, że ciasto drożdżowe można mrozić zarówno przed jak i po wyrośnięciu? Gdy zostanie Ci ciasto to zamiast je wyrzucać po prostu je zamroź. Możesz też przygotować sobie więcej ciasta np. robiąc pizzę, a następnym razem je tylko rozmrozić. Będzie smakowało jak świeże.

4. Zamrozić możesz praktycznie wszystko

Nie marnuj żywności, gdy zostanie po prostu ją zamroź. Mrozić możesz praktycznie wszystko, zupy, wywary, mięso, owoce, zioła. Jeśli zostanie Ci trochę ziół zalej je oliwą w foremce na kostki lodu i zamroź. Zyskasz tym samym gotowe kostki do zupy lub smażenia z ziołami.

Zamrozić możesz również kawę, a potem zalać ją mlekiem aby zrobić mrożoną kawę.

Zamrozić możesz nawet resztki zupy, a następnie dodać ją do nowej gdy będziesz gotować. Gdy zostanie Ci trochę wina, zrób z niego kostki lodu, a potem wykorzystaj do smażenia mięsa. Będzie miało ciekawy aromat. Mrozić można naprawdę wiele rzeczy, dzięki czemu się nie marnują.

5. Mrożenie surowych warzyw

Surowe ziemniaki, kalafior, ogórki czy cebule po zamrożeniu stają się wodniste i miękki. Dlatego najlepiej wcześniej jest je ugotować i dopiero później zamrozić.

6. Przyprawy mocno doprawione czosnkiem i pieprzem

Takich przypraw nie powinno się mrozić. Przyprawy te mocno gorzknieją po zamrożeniu więc dania mocno nimi przyprawione mogą być niesmaczne. Wszystko zależy od tego jak mocno je przyprawiliście. Jeśli przepieprzyliście potrawę lub jest w niej zbyt dużo czosnku to prawdopodobnie po rozmrożeniu będzie nie do zjedzenia :(

7. Mrożenie mięsa

Mrozić możesz każde mięso, ale dużo ciekawsze jest to jak powinno być rozmrażane. Powinniśmy bowiem rozmrażać je w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej. Dzięki temu nie tworzymy bakteriom warunków do rozmnażania się. Kilka godzin rozmrażania w ciepłej wodzie lub temperaturze pokojowej może sprawić, że zatrujemy się takim mięsem.

8. Nie należy mrozić ugotowanych jajek

Jajka są wyjątkiem od reguły. Zamrożone po ugotowaniu na twardo stają się niesmaczne. Za to możemy je mrozić surowe. Najlepiej jest je najpierw wybić np. do foremki na kostki lodu. Dzięki temu możesz zamrozić jajka np. przed wyjazdem na wakacje, a po powrocie z nich skorzystać.

9. Mrożenie pieczywa

Pieczywo w zamrażarce może leżeć nawet 4 miesiące i po rozmrożeniu będzie jak świeże. Dlatego jeśli wiesz, że nie zjesz całego albo gdzieś wyjeżdżasz to je po prostu zamroź. Dzięki temu będziesz miała zawsze zapas pieczywa nawet gdy nie będziesz miała jak wyskoczyć do piekarni. Wystarczy je rozmrozić :)

10. Dziel na mniejsze porcje

Wszystko możesz podzielić na mniejsze porcje przed mrożeniem. Dzięki temu potem nie musisz odmrażać całości. Wtedy część niewykorzystana zapewne poszłaby po prostu do śmieci. Dlatego zupę podziel na pojemniki, mięso również. Tak by potem wziąć sobie jedną część, rozmrozić ją i wykorzystać.

Podobne artykuły