Jak zamontować listwy przypodłogowe z MDF

Porady Data publikacji: 05 grudnia 2017 / Aktualizacja: 2024-02-14

Jak zamontować listwy przypodłogowe z MDF? To nie jest takie trudne jak nam się wydaje i możecie zrobić to samodzielnie. Wystarczy ta prosta instrukcja, a będziecie w stanie założyć listwy przypodłogowe MDF w swoim własnym domu.

Wiele osób dzisiaj decyduje się na wykończenie podłogi listwa przypodłogowymi MDF. Nic dziwnego bo są bardzo ładne i posiadają smukły wygląd. Wykonuje się ich ze sklejki takiej samej jak meble. Listwy są dość elastyczne, ale nie pochłaniają tak nierówności jak listwy z PCV. Dlatego warto najpierw sprawdzić równość swoich ścian gdyż później montaż listew może przysporzyć nam sporu problemów.

Listwy przypodłogowe MDF kupimy w wielu różnych wzorach od prosty po zdobione. Dlatego świetnie pasują do różnego rodzaju pomieszczeń i zawsze znajdziemy coś dla siebie. Warto jednak przemyśleć kwestię odporności na wilgoć. Możemy oczywiście kupić listwy MDF wilgocioodporne, dlatego już na etapie planowania musimy takie przedsięwzięcie wziąć pod uwagę.

Montaż listew przypodłogowych zaczynamy w momencie gdy ściany są już pomalowane, a podłoga jest położona. Listwy przypodłogowe możemy kupić od dowolnego producenta.

Jak zamontować listwy przypodłogowe z MDF

Zacznijmy od tego, że bardzo dużo czasu spędzicie na kolanach. Dlatego jeśli nie jesteście osobami, które w tej pozycji muszą pracować fizycznie to warto zakupić specjalne ochraniacze na kolana. Są one dużo wygodniejsze niż np. jakaś gąbka bo nie musicie ich za każdym razem gdy wstajecie przesuwać. Dzięki temu praca będzie przyjemniejsza, ale oczywiście zależy to jedynie od Was.

Drugą rzeczą, którą będziemy musieli sobie przygotować bez wątpienia są narzędzia. Do montażu listw przypodłogowych będziemy potrzebować paru rzeczy, które kupicie w każdym sklepie budowlanym.

Potrzebne rzeczy

  • klej montażowy + pistolet do kleju
  • piła kątowa (ręczna lub elektryczna)
  • gąbka
  • taśma malarska
  • klej do łączeń listw mdf
  • młotek gumowy

Zamiast piły kątowej możemy kupić też korytko do cięcia (korytko ciosowe), ale musi być ono odpowiednich rozmiarów do wysokości naszej listwy. Zwykłe małe korytko ciosowe może nie wystarczyć i na pewno będzie mniej wygodne. Piła kątowa ręczna jest pewnym kompromisem pomiędzy korytkiem ciosowym, a dużo droższą elektryczną piłą tarczową, której może nam się nie opłacać kupować do jednokrotnego użytku. Wtedy jednak możemy przemyśleć kwestie wypożyczenia takiego sprzętu.

Pamiętajcie również o tym, że piłka musi być ostra. Nie ostra piła będzie szarpała krawędzie, a to sprawi, że listwy na łączeniach będą wyglądały bardzo nieestetycznie. Wszelkie takie rzeczy można jeszcze zakryć akrylem, ale zależy nam przecież na jak najlepszej jakości wykonanej przez nas pracy.

Montaż listew przypodłogowych MDF krok po kroku

Proponuję Wam zacząć od całej listwy na początek czyli na ścianie, na której się mieści. Pamiętajcie, że po obydwu stronach listwa musi być zakończona kątem zewnętrznym lub wewnętrznym.  Oprócz zakończenia, które „wchodzi w ścianę”. Nasze ściany bowiem składają się z kątów zewnętrznych i wewnętrznych. Dlatego na łączeniu listew musimy je odpowiednio dociąć aby potem móc złączyć ze sobą odpowiednie kawałki.

Pamiętajcie, że docięcia listew muszą być wykonane bardzo starannie pod kątem 45 stopni. Wtedy obydwie listwy po przyłożeniu do rogu bardzo ładnie nam się ze sobą zejdą.

Montaż listwe można przeprowadzić na dwa sposoby. W artykule poznacie sposób na klej montażowy, ale oglądając film poniżej zobaczycie również, że listwy można montować na specjalne uchwyty, które dostosowane są do modelu listwy MDF. Uchwyty montujemy do ściany kołkami szybkiego montażu, a następnie na nie nasuwamy listwy MDF. Montaż tego typu ma jeden plus, listwy jest później dużo łatwiej zdemontować i zamontować ponownie np. w przypadku wymiany podłogi.

Przy listwach MDF można też kupić uniwersalne słupki narożnikowe, ale przyznam, że moim zdaniem nie wygląda to pięknie. Aczkolwiek w przypadku odprysków i kiepskiego podcięcia listew jest to dużo lepsze wyjście.

My jednak gdy już mamy docięty zewnętrzny kąt listwy 45 stopni obracamy ją do góry nogami i nakładamy dookoła jej powierzchni klej montażowy.

Po przymocowaniu listwy do ściany nad listwami oraz pomiędzy fragmentami listw (przedłużkami) aplikujemy klej do łączeń listew MDF. Nadmiar kleju korygujemy usuwając zwilżoną ściereczką zanim wyschnie tak by zachować estetyczny wygląd ściany oraz listwy. Po odczekaniu 24h nadmiar kleju ze ściany można jeszcze usunąć wykorzystując gąbkę ścierną. Listwę do ściany możemy podbijać młotkiem gumowym, który nie uszkodzi listew.

Wszelkie szczeliny czy łączenia, które nie wyglądają dobrze maskujemy akrylem. Akryl można malować dlatego jeśli będziemy przemalowywać listwy to będziemy mogli go również podmalować.

Listwy prowadzimy na całej długości ściany. Pamiętamy jedynie aby docinać odpowiednie kąty wewnętrzne oraz zewnętrzne. Podczas zdejmowania wymiarów ściągamy je z najdłuższej części listwy czyli tej zewnętrznej. Kąty wtedy się uzupełnią.

Do zakańczania wnęk np. przy drzwiach balkonowych zwykła listwa jest za gruba i mogłaby uniemożliwiać otwieranie drzwi. W takie miejsca kupuje się specjalne listwy, które zwężają się w stronę wewnętrznej krawędzi. Fachowo nazywają się to cieniowane listwy przypodłogowe.

W wielu firmach wystarczy podać długość  i kierunek cieniowania i dostaniemy je wraz zamówionymi listwami.

Film instruktażowy

Podobne artykuły