Zima to najmniej lubiany przeze mnie okres, zwłaszcza ze względu na konieczność ogrzewania. Niestety jest to kosztowne i stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu. Dzisiaj podpowiemy Wam co zrobić aby oszczędzić na ogrzewaniu.
Grzejniki nie tylko ogrzewają pokój, ale również ścianę, która za nimi się znajduje. To marnowanie energii, dlatego warto za grzejnikiem umieścić folię aluminiową. Najlepiej jednak sprawdzą się specjalne ekrany za grzejniki.
Dużo ciepła tracimy przez okna. Dlatego warto wymienić co jakiś czas stare uszczelnienie na nową masę akrylową. Ta metoda nadaje się zarówno do okien drewnianych jak i plastikowych. Łatwo wykryć przecieki powietrza przykładając świeczkę i przesuwając wzdłuż łączenia. Gdy płomień zacznie migotać to oznacza, że jest tam nieszczelność.
Uszczelki można również stosować wewnątrz ramy okiennej. Zwłaszcza gdy stare są już nieskuteczne warto pomyśleć o przyklejeniu nowych. Mają one samoprzylepny pasek dlatego ich montaż jest bardzo prosty. Pamiętaj by wymieniać je regularnie bo wraz z biegiem czasu tracą one swoją skuteczność.
Przeciąg również jest wrogiem utrzymania przez nas ciepła w domu. Dlatego warto stosować stopery pod drzwiami, pod którymi mocno wieje.
Gdy na dworze jest zimno pokusa jest spora by mocno odkręcić termostat i chodzić w domu, w krótkim rękawku. Jednak musimy pamiętać, że będzie to nas sporo kosztowało. Jeśli zmniejszymy temperaturę do 20 stopni podczas zimnych dni oszczędzimy 15% kosztów ogrzewania!
Gdy gotujesz albo pieczesz wykorzystuj to ciepło aby ogrzać całe mieszkanie. Otwórz drzwi, po pieczeniu pozostaw piekarnik otwarty. Gdy się kąpiesz łazienka mocno się nagrzewa, pozwól po kąpieli by to ciepło rozeszło się po domu otwierając od niej drzwi.
Zauważyłam na swoim przykładzie, że ocieplenie sufitu w piwnicy styropianem pozwoliło mi zyskać 2 stopnie ciepła więcej w pokoju dziennym. Dlatego gdy piwnica nie jest ogrzewana (nawet gdy jest) warto to po prostu zrobić. Koszt jest nie wieli, a oszczędności będą tworzyć się latami.
Światło dzienne ogrzewa wnętrze mieszkania, dlatego podczas dnia staraj wpuścić się go jak najwięcej do domu. Dzięi temu będziesz mogła zwiększyć temperaturę w domu wykorzystując darmową energię słońca.
Zanieczyszczenie urządzeń grzewczych powoduje utraty ciepła i ich nieoptymalne wykorzystanie. Dlatego warto zawsze dbać o kominek czy piec i wyczyścić go jeszcze przed sezonem grzewczym. Również w trakcie należy to co jakiś czas robić.
Jeśli masz rolety zewnętrzne to zawsze zamykaj je na noc. Pozwala to oszczędzić ok. 30% ciepła. Chronią one przed temperaturą, wiatrem i śniegiem. Eliminują też efekt jaki dają nieszczelne okna.
Ponowne ogrzanie go do odpowiedniej temperatury kosztuje nas więcej energii cieplnej niż utrzymanie tej samej temperatury przez dłuższy czas. Dlatego jeśli np. palisz w piecu to rób to regularnie, a gdy wyjeżdżasz poproś kogoś z rodziny aby robił to za Ciebie.