Zwykle po gotowaniu wylewamy to do zlewu. Prosimy się tym o problemy

Porady Data publikacji: 13 kwietnia 2023

Gotując, często pozostają nam płynne odpady. Zwykle wylewamy je do zlewu, ale nie zwracamy przy tym uwagi na to, czy nie staną się one przyczyną problemów związanych z niedrożnością odpływu. Niektórych resztek nie powinniśmy do niego wrzucać, jeśli nie chcemy mieć problemu z zatkanym zlewozmywakiem.

Fusy po kawie

Zacznijmy od fusów po kawie, które najczęściej wypłukujemy do zlewu. To duży błąd, gdyż bardzo łatwo tworzą one lepką masę, która następnie osiada na ściankach rur. Powoduje przywieranie innych odpadów i tworzy trudne do usunięcia zatory.

Najlepiej jest więc poczekać, aż fusy wyschną i wyrzucić je do pojemnika na odpady. Możemy też znaleźć dla nich inne zastosowania w naszym domu! Fusy po kawie są bardzo praktyczne i można wykorzystać je na wiele sposobów.

Sposoby na wykorzystanie fusów po kawie

  • Zrób z nich nawóz – fusy z kawy można użyć jako nawóz dla roślin, ponieważ zawierają azot, fosfor, potas i inne minerały korzystne dla wzrostu roślin.
  • Odstrasz szkodniki – rozsyp fusy wokół roślin, aby odstraszyć niektóre szkodniki, takie jak ślimaki czy mrówki.
  • Zadbaj o swoje ciało – wymieszaj fusy z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek, aby uzyskać domowy peeling do ciała, który pomoże usunąć martwy naskórek i zmiękczyć skórę.
  • Usuń brzydkie zapachy – użyj fusów jako naturalnego neutralizatora zapachów w lodówce, szafkach lub innych miejscach.
  • Dodaj je do kompostu – fusy po kawie są doskonałym dodatkiem do kompostu, ponieważ przyspieszają rozkład odpadów organicznych.

Olej po smażeniu

Co robicie z tłuszczem po smażeniu? Jeśli wlewacie go do odpływu, to jest to sporym błędem. Zwłaszcza, gdy jest on gorący. W zetknięciu z zimną wodą utwardza się i tworzy twardą skorupę, która następnie zapycha odpływy.

Olej najlepiej jest zbierać do dużego słoika. Nie powinniśmy jednak wyrzucać go do śmieci wraz z odpadami zmieszanymi. Najlepiej jest raz na jakiś czas po zebraniu większej ilości oddać go w PSZOK-u.

Resztki poremontowe

Farby, rozpuszczalniki i chemikalia mogą powodować trudne do usunięcia zatory, a do tego uszkodzić rury oraz zanieczyszczać systemy oczyszczania wody. Nigdy nie należy wlewać ich do zlewu, ani myć w nim rzeczy, których używamy do remontu np. pędzle czy narzędzia.

Wlanie do zlewozmywaka niektórych poremontowych odpadów może narazić nas na poważne koszta. O ile zatory spowodowane wrzuceniem do zlewu resztek żywności usuniemy dość łatwo za pomocą specjalnych środków udrażniających, to w przypadku zaschniętych materiałów budowlanych może to być niemożliwe. Wtedy pozostaje nam jedynie ingerencja fizyczna lub wymiana rury.

Podobne artykuły