Pomysł na tani dom – projekty domów tanich

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-01-13

Ograniczony budżet to nie problem! Wśród nowoczesnych projektów domów znajdziemy też takie, które są zarówno proste, jak i tanie w budowie. Co więcej, mogą też pozwolić na oszczędzanie pieniędzy w przyszłości!

Projekty domów tanich w budowie – małe czy duże?

To, co rozumiemy przez pojęcie tanie domy zależy oczywiście od zasobności naszego portfela. Jednym będzie zależało na dużym domu, zbudowanym relatywnie niewielkim kosztem. Innym zaś na projekcie domu małego, prostego i nie kosztownego. Zarówno jedni, jak i drudzy bez problemu znajdą projekty domów tanich w budowie odpowiadające ich potrzebom, wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników obniżających koszty budowy:

  1. Brak podpiwniczenia – użytkowa piwnica to dobry sposób na zwiększenie ilości pomieszczeń bez zwiększania metrażu, ale jej wykonanie stanowi spory wydatek;
  2. Bryła o kształcie prostokąta – im prostszy obrys budynku, tym szybsza i tańsza będzie jego budowa;
  3. Prosty dach dwu- lub czterospadowy – koszt wykonania dachu i jego poszycia to bardzo duża część kosztów budowy domu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest objęcie całości domu jednym dachem o nieskomplikowanej konstrukcji;
  4. Kuchnia i łazienka obok siebie – taki układ pomieszczeń pozwala zaoszczędzić na systemie wentylacji, ponieważ kuchnia i łazienka mogą korzystać z tego samego, znajdującego się między nimi, komina;
  5. Ograniczona ilość balkonów i okien dachowych – każdy dodatkowy element „przyklejony” do budynku to dodatkowy koszt, zaś okna dachowe należą do najdroższych w zakupie i instalacji – warto ich więc unikać.

Materiały rekomendowane w projektach domów tanich w budowie

Wybierając nasz wymarzony i jednocześnie tani dom, możemy zdecydować się zarówno na konstrukcję murowaną, szkieletową, jak i drewnianą czy wręcz z bali w stylu góralskim. Dla każdego z tych rodzajów budynków istnieją projekty, które nie wiążą się z nadmiernymi kosztami. Dużo zależy w tym wypadku od tego, jakie materiały są rekomendowane do użycia w danym projekcie.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Warto pamiętać, że architekci mają na uwadze wszystkie aspekty budowy i materiały przez nich rekomendowane dla danego projektu są najbardziej optymalne. Wszelkie ewentualne zmiany powinny być więc ustalane ze specjalistami, którzy poddadzą cały projekt analizie! W przeciwnym razie możemy narazić się na mniejszą trwałość budynku lub zwiększone koszty zużycia energii w procesie eksploatacji. A to już w prostej linii oznacza dodatkowe wydatki!

Domy tanie w budowie i eksploatacji – czy to możliwe?

Budując dom zwracamy uwagę nie tylko na koszt jego budowy, ale także na przewidywane koszty eksploatacji w przyszłości. Nie chcemy przecież, żeby nasz „tani” domek generował ogromne wydatki np. na ogrzewanie. Odpowiedzią na ten problem mogą być domy energooszczędne – tanie teraz i w przyszłości.

Jedną z podstawowych cech domu energooszczędnego jest jego zorientowanie na strony świata, czyli maksymalne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Projekty domów tanich w budowie i jednocześnie energooszczędnych powinny mieć salon i inne części dzienne skierowane na południe lub zachód. W tych pomieszczeniach umieszcza się dużo okien i przeszkleń. Po przeciwnej zaś stronie powinien znajdować się garaż, pomieszczenia gospodarcze i inne – w których nie montuje się okien lub są one bardzo małe. Taki dom, z odpowiednią izolacją termiczną, może być jednocześnie tani w budowie i przynosić oszczędności w przyszłości.

Gotowe projekty domów tanich w budowie

Aby dodatkowo zaoszczędzić na budowie domu, warto też wybrać gotowy projekt. Będzie on z pewnością tańszy niż ten wykonany na indywidualne zamówienie, a różnorodność dostępnych opcji pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

Polecamy zobaczyć wszystkie gotowe projekty domów na stronie partnera publikacji: https://www.extradom.pl/

Podobne artykuły