Mleczko pszczele – czy warto je stosować?

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-07-14 / Aktualizacja: 2022-07-16

Czym właściwie jest mleczko pszczele i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie? Jakie substancje odżywcze zawarte są w jego składzie? Kto nie może przyjmować mleczka pszczelego? Jak dawkować i stosować ten produkt od pszczół? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele to wydzielina pochodząca z gruczołów pszczół robotnic, która pozyskiwana jest w okresie od połowy maja do listopada. Mleczko służy owadom do karmienia larw i trutni, jednak jedynie przez pierwsze trzy dni ich życia. Resztę tego naturalnego produktu wykorzystuje się m.in. w przemyśle farmaceutycznym oraz w przemyśle kosmetycznym.

Mleczko pszczele w czystej postaci stosowane jest jako remedium na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Charakteryzuje się ono żółtą barwą oraz gęstą konsystencją, która przypomina galaretkę. W smaku jest mniej słodkie niż klasyczny miód – można w nim wyczuć również kwaskowy posmak oraz gorycz.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Preparat od pszczół jest szczególnie wrażliwy na działanie wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego. Nieodpowiedni sposób jego przechowywania skutkuje wysychaniem i obniżeniem aktywności biologicznej.

Skład mleczka pszczelego

Mleczko pszczele wykorzystywane jest w przemyśle farmaceutycznym ze względu na jego unikalne wartości odżywcze. Jak podaje portal e-zdrowie, w jego składzie zawartych jest około 150 cennych substancji biologicznie czynnych, które przyczyniają się do dobrej kondycji naszego organizmu. Przede wszystkim na wyróżnienie zasługują:

 • aminokwasy,
 • enzymy,
 • acetylocholina,
 • niewielkie ilości hormonów płciowych (estradiol, progesteron i testosteron),
 • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, PP, B7, B8, B9, B12),
 • witamina C,
 • witamina D,
 • witamina E,
 • mikroelementy i makroelementy (m.in. magnez, potas, miedź, żelazo, fosfor, cynk, mangan, siarka, nikiel, krzem, kobalt, arsen, chlor).

Natomiast podstawowy skład mleczka pszczelego stanowią: woda, białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, sterole, woski.

Jakie są prozdrowotne właściwości mleczka pszczelego?

Mleczko pszczele naturalnie wspiera odporność naszego organizmu i dostarcza cennych składników odżywczych, które często stanowią źródła niedoborów pokarmowych. Preparat wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, hamujące rozwój pleśni patogennych i drożdżaków. Właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że skutecznie zwalcza on szkodliwe działanie wolnych rodników, które odpowiadają za rozwój schorzeń, stanów zapalnych, chorób nowotworowych i uszkadzanie komórek budujących nasz organizm.

Sięgając po mleczko pszczele, zwiększamy liczbę krwinek czerwonych, poziom żelaza i hemoglobiny. Zapobiegamy również rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnieniu i miażdżycy – produkt obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów. Warto wspomnieć również o wsparciu pracy układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego. Mleczko przyspiesza przemianę materii, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, zalecane jest w przypadku chorób serca, zaburzeń krzepnięcia krwi, stanów zapalnych żył, stanów pozawałowych.

Wśród kolejnych prozdrowotnych właściwości mleczka pszczelego wymienia się korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, czyli m.in.: poprawę koncentracji i ogólnych procesów myślowych, przeciwdziałanie skutkom stresu i napięcia nerwowego, utrzymanie równowagi psychicznej.

Produkt od pszczół wspomaga płodność u kobiet i mężczyzn. W jaki sposób? Substancje aktywne stymulują owulację i regulują kobiecy cykl miesiączkowy, a także poprawiają jakość męskiej spermy.

Substancje biologicznie czynne przyspieszają także regenerację tkanek, odbudowę mięśni, proces zrastania się kości po urazach, procesy gojenia się ran i oparzeń.

Mleczko pszczele stosuje się również w przypadku:

 • schorzeń reumatycznych,
 • bólów pourazowych, nerwobólów i migren,
 • zapalenia jelita grubego,
 • stanów zapalnych woreczka żółciowego, wątroby i trzustki,
 • menopauzy,
 • niewydolności jajników,
 • niewydolności nerek i nadnerczy,
 • marskości wątroby,
 • choroby alkoholowej.

Mleczko pszczele w kosmetyce

Mleczko pszczele możemy stosować w postaci nieprzetworzonej do pielęgnacji skóry i włosów. Występuje również w roli dodatku do wielu kosmetyków.

Naturalny produkt przyczynia się do dobrej kondycji naszej skóry, dzięki temu, że: zapobiega utracie wody z jej powierzchni, wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, wzmacnia i regeneruje tkankę łączną, odbudowuje komórki, neutralizuje działanie wolnych rodników, przyspiesza procesy gojenia się ran. Wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwzapalne, oczyszczające i antyseptyczne.

Mleczko stosowane w pielęgnacji włosów przede wszystkim nawilża i wygładza kosmyki, a także: chroni przed utratą koloru, zmniejsza puszenie, podkreśla naturalny skręt, hamuje wypadanie włosów na tle androgenowym, zmniejsza łojotok.

Jak stosować mleczko pszczele?

Chcąc w pełni wykorzystać prozdrowotne właściwości mleczka pszczelego, powinniśmy codziennie przyjmować produkt podjęzykowo. Preparat trzymamy pod językiem przez kilka minut – do czasu jego całkowitego rozpuszczenia. Zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi od 50 do 300 miligramów na dobę. Dawka dla dziecka wynosi od 25 do 150 miligramów na dobę.

Mleczko pszczele najlepiej stosować rano – godzinę przed pierwszym posiłkiem – lub dwie godziny po kolacji. Zaleca się, aby kuracja trwała przez okres od trzech tygodni do maksymalnie dwóch miesięcy. Można ją powtarzać dwa razy w ciągu roku.

Przeciwwskazania do stosowania mleczka pszczelego

Mleczko pszczele nie jest zalecane w przypadku uczulenia na produkty pszczele oraz przy pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy. Zwłaszcza na początku kuracji mogą pojawić się dolegliwości, takie jak: ból głowy, zawroty głowy, nadmierna senność. Natomiast nawracające bóle brzucha, nudności i wymioty oraz biegunka wskazują na nietolerancję mleczka pszczelego.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły