Mity na temat pierwszej pomocy, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc!

Zdrowie Data publikacji: 02 września 2017

W chwili zagrożenia działamy impulsywnie. Nagle przypominamy sobie porady, które usłyszeliśmy i zaczynamy według nich postępować. Niestety nie wszystkie one są dobre. Niektóre z nich mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego dzisiaj się z nimi rozprawimy. Wyrzućcie je ze swojej pamięci i zastąpcie prawidłową informacją!

Lód na siniaki

Jeśli stłuczemy sobie coś pierwszą radą jaką przywołujemy jest przyłożenie lodu. Jest ona też często powtarzana w telewizji w filmach. Dlaczego jest to źle? Lód faktycznie pomoże zmniejszyć siniaka jednak bardzo łatwo można dostać zimnych poparzeń. Dlatego powinien on być przyłożony przez np. ręcznik i nie dłużej niż 20 minut.

Wyciąganie przedmiotów z rany

Bardzo małe przedmioty można wyciągnąć, np. drzazgę z palca, ale nigdy nie można robić z tego z większymi przedmiotami. Powinny pozostać one na miejscu, aż do otrzymania pomocy lekarstwiej. Jeśli je wyciągniemy możemy doprowadzić do krwotoku. Póki przedmiot znajduje się w ranie będzie uciskał naczynia krwionośne dzięki czemu nie dojdzie do wykrwawienia. Powinniśmy wręcz ustabilizować go aby nie wypadł i nie wszedł głębiej.

Masło lub śmietana na oparzenia

Jedyne dlaczego da Ci to ukojenie to dlatego, że substancja jest zimna. Nic więcej tym nie zdziałasz, a masło czy śmietana tworzą barierę, która uniemożliwia wymianę ciepła. Dlatego jedynym sposobem jest trzymanie oparzenia pod zimną wodą przez ok. 15 minut.

Wymiotowanie w trakcie zatrucia

Gdy się czymś zatrujemy zaleca się zwymiotowanie substancji. Jednak nie zawsze tak jest i wymiotowanie jest zabronione gdy zatrujemy się jakimś kwasem, zasadami lub innymi substancjami żrącymi. Dlatego należy skontaktować się z lekarzem aby ustalić plan działania.

Ciepłe okłady na opuchnięcia

Niektórzy zalecają ciepły okład albo moczenie nóg w ciepłej wodzie żeby ulżyć spuchniętym nogom. To nie zadziała, a może doprowadzić do większego obrzęku. Spuchnięte nogi mają potrzebę oddać nadmiar ciepła, ciepło zgromadzone tam rozszerza żyły i powoduje jeszcze większą opuchliznę. Dlatego najlepiej jest schładzać to miejsce, a nie nagrzewać je.

Stosowanie maści na rany

Rana będzie goić się dużo lepiej jeśli damy jej dostęp do powietrza. Krem całkowicie je blokuje. Zastosuj gazę i cienki bandaż aby zabezpieczyć ranę, ale nie zakrywaj jej kremem przyśpieszającym gojenie.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-health/10-first-aid-myths-that-can-seriously-damage-your-health-372510/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły