Sezon wypoczynku w ogrodzie powoli dobiega końca. Dni robią się coraz chłodniejsze i aura na zewnątrz raczej nie zachęca do przebywania w przydomowej przestrzeni. Okazuje się jednak, że namiastkę ogrodu można stworzyć w domu. Mowa oczywiście o ogrodach zimowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Jak zaaranżować przyjemną, przytulną i modną oranżerię? Kilka sprawdzonych pomysłów zaprezentujemy poniżej.

Czym w ogóle jest oranżeria?
Jeszcze kilka lat temu oranżeria była po prostu pomieszczeniem, w którym przechowywało się rośliny szczególnie delikatne, wymagające specjalnej troski w okresie zimowych chłodów. Wnętrze nie było zbyt mocno ogrzewane i służyło do przezimowania roślin w donicach z tarasów i balkonów.
Obecnie, oranżerie, czyli inaczej ogrody zimowe, stanowią pełnoprawne wnętrza domowe, które często bywają stosowane jako pokoje dzienne lub salony, a w zimie zastępują pełen zieleni ogród właściwy.
Podstawowy element, bez którego nie możemy mówić o oranżerii, stanowią oczywiście rośliny w donicach. Oprócz nich, coraz więcej osób decyduje się także na zastosowanie niezmiernie ostatnimi czasy modnych mchów, używanych do ozdabiania ścian oraz przedmiotów użytkowych.
Do najczęściej używanych rodzajów mchów należy chrobotek reniferowy, mech płaski, prowansalski i leśny poduszkowy. Każdy z nich wygląda nieco inaczej, ma inny kolor i fakturę. Poza walorami czysto dekoracyjnymi, elementy z mchów są naturalnymi higrometrami oraz pozwalają na wygłuszenie pomieszczeń.
Co powinno się dodatkowo znaleźć w modnej oranżerii?
Oranżerie to pomieszczenia przeznaczone do przyjemnego odpoczynku w komfortowych warunkach, w otoczeniu pięknej roślinności oraz rozmaitych przedmiotów dekoracyjnych.
W centrum wnętrza musi się zatem znaleźć zestaw wygodnych mebli. Coraz chętniej wykorzystuje się w tym celu meble ogrodowe np. z Bazkar.pl, wyróżniające się pięknym wzornictwem oraz wysoką jakością wykonania wszystkich elementów.
W otoczeniu zieleni można postawić zestawy mebli drewnianych, rattanowych, a także z niezmiernie trwałego i wytrzymałego technorattanu lub polipropylenu formowanego wtryskowo. Nakłada się na nie miękkie poduszki, które dodatkowo podnoszą wygodę i sprawiają, że możemy spędzić na fotelu lub kanapie wiele godzin, bez uczucia dyskomfortu lub bólu nóg i kręgosłupa.

Ogrzewanie oranżerii – dyskrecja i skuteczność
Wielkim problemem w oranżerii potrafi być ogrzewanie. Standardowe systemy grzewcze, oparte na konwekcji, są mało wydajne i nie pozwalają na skuteczne ogrzanie całej przestrzeni, zwłaszcza jeśli występuje w niej wiele przeszkleń.
Zdecydowanie praktyczniejsze bywają systemy kanałowe lub promienniki elektryczne. Ogrzewanie kanałowe montuje się pod powierzchnią podłogi. Składa się z systemu kanałów, którymi rozprowadza się ciepłe powietrze do wszystkich pomieszczeń. Wyloty zazwyczaj umieszcza się w pobliżu ścian lub okien. Tego typu rozwiązanie pozwala na dyskretne ogrzanie całego wnętrza, bez konieczności montowania dużych kaloryferów, znacząco zmniejszających metraż oranżerii.
Równie ciekawe są promienniki podczerwieni, które zawieszamy na ścianach lub suficie. Są niezmiernie wydajne, pozwalają na kierowanie strumienia ciepła, co zmniejsza straty energii. Fale elektromagnetyczne ogrzewają tylko przegrody i ciała stałe, które napotkają na swojej drodze.
Oświetlenie oranżerii – jak zbudować przytulną przestrzeń
Ponieważ ogród zimowy ma przede wszystkim służyć do odpoczynku i przyjemnego spędzania czasu, powinno się zamontować w nim lampy, budujące przytulny i przyjemny nastrój. Warto aby dawały światło ciepłobiałe, sprzyjające odpoczynkowi oraz wyciszające zmęczony umysł.
Można zdecydować się na lampy wiszące jako oświetlenie główne oraz stojące podłogowe jako oświetlenie zadaniowe do czytania lub pisania.
Zdywersyfikujmy źródła światła i zbudujmy kompleksowe oświetlenie, składające się z kilku elementów, aby stworzyć optymalną przestrzeń, idealnie nadającą się do wszelkich działań.
Oranżeria – pomiędzy salonem a ogrodem
Ogród zimowy pełen roślin, wyposażony w wygodne meble wypoczynkowe to idealna przestrzeń do przyjemnego relaksu. Świetnie sprawdza się w zimie, gdy pragniemy spędzać czas wśród wielobarwnych kwiatów i roślin zielnych. Nowoczesne, całoroczne oranżerie stanowią perfekcyjną przestrzeń do relaksu wykorzystywaną przez cały rok – stanowią zimowe uzupełnienie ogrodu oraz letnie przedłużenie salonu.
Jeśli tylko pozwalają nam na to warunki, warto stworzyć choćby niewielki ogród zimowy, aby wprowadzić nieco całorocznej zieleni do naszych przytulnych, domowych wnętrz.
Materiał zewnętrzny