Hortensja bukietowa – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Ogród Data publikacji: 02 lutego 2022

Hortensja bukietowa to przepiękny kwiat, a dokładniej krzew dekoracyjny, który bardzo chętnie sadzony jest w przydomowych ogrodach. Bije rekordy popularności dzięki licznym odmianom oraz przejrzystej uprawie. Sprawdź, jak pielęgnować hortensję, by niezmiennie zachwycała Twoich gości.

Odmiany hortensji bukietowej – w czym możemy wybierać?

Duże rozmiary hortensji sprawiają, że nie można jej uprawiać w każdym ogrodzie. Z pewnością nie nadaje się do małych ogródków. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by hortensja cieszyła się sporą ilością ciekawych odmian. Rodzaje hortensji to:

  1. Hortensja Pink Lady – ten rodzaj krzewu cechuje się kwiatostanem zawierającym 4-płatkowe kwiaty płonne, jak i kwiaty płodne. Najbardziej istotnym elementem tej odmiany są ząbkowane brzegi płonnych kwiatów, które odróżniają Pink Lady od pozostałych.
  2. Hortensja Grandiflora – zazwyczaj ma ok. 2,5 m wysokości, a jej kwiaty są koloru kremowobiałego.
  3. Hortensja Vanille Fraise – ten krzew osiąga 2 m wysokości, a ponadto cechuje się kwiatami w odcieniach czerwieni i różu.
  4. Hortensja Pinky Winky – nie przekracza 2,5 m wysokości, a je kwiaty początkowa są białe, jednak szybko zmieniają barwę płatków dolnych na lekko różowe.

Pozostałe odmiany hortensji bukietowej to Polar Bear, Renhy, Bombshell, Limelight, Tardiva, White Lady czy Kyushu.

Uprawa hortensji – sprawdź najważniejsze zasady

Uprawa hortensji będzie prosta, jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki do życia. Warto zapoznać się z zasadami, które zagwarantują nam pięknie kwitnące krzewy oraz nieziemsko pachnące kwiaty.

Sadzonki hortensji bukietowej powinny zostać wsadzone do gleby o lekko kwaśnym odczynie. Jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowym plonem, koniecznością jest zagwarantowanie im gleby żyznej i próchnicznej. Hortensja jest piękna, a jednocześnie silna. Rewelacyjnie znosi niskie temperatury, a dodatkowo bardzo rzadko przemarza. Sadząc ją w nieco zimniejszym rejonie Polski, warto nad jej korzeniami usypać ziemny kopczyk, zanim nadejdzie mroźna zima. Hortensja bardzo lubi w połowie zacienione lub słoneczne miejsca. Sadzenie ich w całkowitym cieniu nie ma sensu, ponieważ krzew ten nie pokaże w pełni na co go stać. Bez trudu kupimy je w sieci na przykład w ofercie posiada je Internetowy sklep ogrodniczy DomiSad.

Jak pielęgnować krzewy hortensji?

Cięcie to jeden z bardziej istotnych zabiegów, o którym nie można zapomnieć. Najważniejsze jest silne cięcie wiosenne, które automatycznie da hortensji sygnał do tworzenia coraz to nowszych pędów, a ich im więcej, tym piękniej będzie się prezentował cały krzew.

Hortensja bukietowa lubi regularne, comiesięczne nawożenie, a podczas suszy z wdzięcznością przyjmie wodę w ilości 10-15 litrów tygodniowo na jeden dojrzały krzew. Wymagają tego sporej wielkości liście hortensji, które dodają całemu krzewowi uroku i elegancji.

Podobne artykuły