Czerwone maki wyglądają pięknie, ale mało kto wie, że występuje kilka gatunków maku i niektóre z nich są nielegalne.
Nielegalny jest mak lekarski, który stosowany jest przy produkcji narkotyków. Różni się od maku polnego. Tego rodzaju maku nie możemy uprawiać w swoim ogrodzie.
Zasady uprawy i zakupu maku lekarskiego (Papaver somniferum) określa ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Co ciekawe, możemy kupić jego nasiona. Nie oznacza to jednak, że możemy je bezpiecznie zasiać. Jeśli to zrobimy mogą nam grozić konsekwencje. Również w przypadku, gdy kupimy nasiona, w których znajdzie się mak lekarski, chociaż miało go nie być. Odpowiedzialność spada na nas.
Pamiętaj również o tym, że jeśli mak lekarski zasieje się samoistnie w naszym ogrodzie to również musimy go usunąć. Problem polega bowiem na tym, że w ustawienie nie ma określonej wielkości uprawy, od której grozi nam kara. Dlatego już tylko kilka kwiatów może być powodem problemów.
Maki według ustawy dzielone są na te, które zawierają dużo morfiny, oraz te, które mają jej mniej. Za te pierwsze grozi nawet kara więzienia, a w przypadku drugich grzywna.
Mak wysokomorfinowy jest wysoki, sięga nawet do 150 cm wysokości. Ma sztywną łodygę, która może być prosta lub rozgałęziona. Pokryta jest białym nalotem, a po przecięciu odda dużą ilość soku. Kwiaty maku lekarskiego są duże i mają nawet 10 cm średnicy.
Mak polny jest legalny. Możemy go siać i uprawiać i może on stanowić dekorację naszego ogrodu. Sieje się go wczesną wiosną, a na następny rok możemy już liczyć na to, że rozsieje się sam.
W naszym ogrodzie możemy zasiać np. mak wschodni, który posiada również różnobarwne odmiany.