Domowy sposób na mszyce

Ogród Data publikacji: 08 lipca 2022 / Aktualizacja: 2022-08-11

Mszyce nie są mile widziane na roślinach w naszym ogrodzie. Wypijają z nich sok doprowadzając roślinę do uschnięcia. Dlatego, gdy tylko je zaobserwujemy, powinniśmy zacząć działać. 

Jak wyglądają mszyce?

Mszyce są małymi, czarnymi lub brązowymi owadami, które żywią się sokiem roślinnym. Zwykle żyją w grupach i mogą być bardzo widoczne na liściach i pniach drzew. Czasem można je zobaczyć wspinające się po kwiatach lub owocach.

Mszyce przysparzają problemów w ogrodzie, ponieważ ich żywienie się sokiem roślinnym może prowadzić do uszkodzenia roślin lub ich całkowitego umierania. 

Na szczęście istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc nam rozwiązać problem mszyc. Pierwszym z nich jest oprysk, który możemy przygotować na bazie octu. 

Oprysk z octu na mszyce

Ocet wykorzystujemy do zakwaszania potraw, ale również podczas porządków w domu. To sprawia, że zwykle mamy jego zapas w domowej spiżarni. Tym razem wykorzystamy go do uratowania roślin przed mszycami. 

Warto przygotować sobie butelkę z atomizerem. Następnie mieszamy w niej ocet z wodą w proporcjach 1:10. Warto dodać również kilka kropli płynu do mycia naczyń, który jest delikatnym detergentem. Sprawi jednak, że płyn nie będzie tak szybko spływał. Takim preparatem spryskujemy rośliny, które są dotknięte plagą mszyc. To jednak nie jedyny sposób. 

Oprysk z sody oczyszczonej na mszyce

To kolejny prosty domowy przepis, który możemy wykorzystać w walce z mszycami. Wystarczy, że do 1 litra wody dodamy płaską łyżeczkę sody oczyszczonej, a następnie ją rozpuścimy. Woda powinna być więc letnia, aby było to łatwiejsze. Również w tym przypadku możemy dodać parę kropli płynu do mycia naczyń. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nim roślinę.

Niektóre rośliny odstraszają mszyce

Jeśli chcemy odstraszyć mszyce od naszego ogrodu, to warto posadzić w nim rośliny, które działają na nie odstraszająco. Należy do nich choćby lawenda, która jest piękną i aromatyczną rośliną. Wśród warzyw możemy posadzić miętę lub cebulę. One również działają na nie odstraszająco 

Gotowe preparaty na mszyce

W sklepach ogrodniczych oraz marketach budowlanych kupimy gotowe preparaty, które zwalczają mszyce. Są one bezpieczne dla naszych kwiatów, owoców czy warzyw. Zaletą jest to, że środki tego typu są już gotowe do użycia.

Podobne artykuły