Masz suszarkę bębnową? Nie wylewaj wody z niej do zlewu. Zobacz, dlaczego

Porady Data publikacji: 28 stycznia 2023 / Aktualizacja: 2024-04-29

Suszarka bębnowa jest urządzeniem ułatwiającym życie. Możemy zrezygnować z suszarek zagracających mieszkanie. Nasze pranie staje się suche w dużo krótszym czasie. Jeśli jeszcze ciepłe poskładamy je do szafy, wtedy możemy zapomnieć o jego prasowaniu. Do tego produkuje wodę, którą możemy wykorzystać w domu. Jesteście ciekawi dlaczego?

Woda z suszarki bębnowej to woda destylowana

Suszarka kondensacyjna wyposażona jest w pojemnik na wodę, która zbiera się w nim w wyniku kondensacji pary wodnej. Wiele modeli suszarek pozwala pominąć ten zbiornik i podłączyć wężyk od razu do odpływu, aby pozbyć się wody bez konieczności opróżniania go. Warto jednak ją zachować, gdyż jest to woda destylowana.

Woda destylowana to zwykła woda, która poddana została destylacji. Destylacja jest metodą czyszczenia substancji, która polega na zmianie stanu skupienia cieczy na parowy, a następnie ponownemu jej skropleniu. Dzięki temu woda taka pozbawiona jest soli mineralnych i innych substancji, które się w niej znajdowały. To właśnie dzieje się z wodą w suszarce bębnowej.

Wodę destylowaną często wykorzystujemy w domu do żelazek lub parownic. Jest ona pozbawiona minerałów. Dzięki temu w urządzeniach takich jak żelazko nie odkłada się kamień, który skraca żywotność urządzenia. Może też pobrudzić świeżo uprane ubrania podczas prasowania. Dlatego sprzęty takie z kamienia zwykle czyścimy, ale gdy korzystamy z wody demineralizowanej, nie musimy tego robić.

Woda destylowana nie należy do najdroższych produktów. Za butelkę o pojemności pięciu litrów zwykle zapłacimy ok. 5 zł. Zdecydowanie korzystniej jest ją kupować w marketach, niż na stacjach benzynowych. Tam jej cena jest wyższa.

Jeśli jednak mamy w domu suszarkę bębnową, to w ogóle nie musimy jej kupować. Wystarczy, że podczas opróżniania pojemnika na kondensat, zawartość będziemy zlewać do butelki. Następnie będziemy mogli wykorzystać tę wodę w domu. Użycie jej w żelazku czy parownicy, to nie jedyne sposoby.

Do czego można wykorzystać wodę destylowaną?

Woda taka świetnie nadaje się do sprzątania. Nie pozostawia bowiem żadnych osadów, jest najczystszą wodą. Po jej rozlaniu i odparowaniu na powierzchni nie pozostanie dobrze nam znany biały osad. Sprawdza się podczas mycia okien, gdyż nie zostawia zacieków.

Idealnie nadaje się również do nawilżaczy powietrza oraz do piekarników parowych. Możemy stosować ją we wszystkich urządzeniach, w których twarda woda ma negatywny wpływ na ich kondycję i z czasem może być przyczyną ich awarii. Zmniejsza to również częstotliwość konserwacji, jakiej takie urządzenia musimy poddawać. Wody destylowanej z suszarki bębnowej nie powinniśmy jednak przeznaczać do spożycia.

Podobne artykuły