Jak prać swetry, aby ich nie zniszczyć?

Porady Data publikacji: 22 września 2020 / Aktualizacja: 2024-09-10

Jak prać swetry by długo nam posłużyły i nie uległy zniszczeniu już po kilku cyklach prania? Zbliża się jesień i to długimi krokami. Nie długo z szafy znów wyciągniemy swetry, lub udamy się do sklepu z odzieżą, aby zakupić nowe. Zanim jednak je założymy na siebie, musimy je wyprać. Pranie swetrów wydaje się prostą czynnością. Wkładamy je do pralki, ustawiamy odpowiedni program, a następnie rozwieszamy do suszenia. To tylko z pozoru tak proste.

Swetry składają się z delikatnych włókien, które mogą ulec zniszczeniu, jeśli wypierzemy je w niewłaściwy sposób. Im częściej będziemy popełniać te same błędy, tym swetry będą wyglądać gorzej, aż w końcu przełożymy je w naszej szafie na półkę dedykowaną rzeczom do noszenia po domu.

Aby tego uniknąć wystarczy po prostu wiedzieć jak prać swetry i dzisiaj chcielibyśmy Was o tę wiedzą wzbogacić, jeśli jeszcze nie mieliście okazji dowiedzieć się jak robić to poprawnie.

Jak prać swetry – domowe sposoby

Pranie swetrów zaczynamy zawsze od sprawdzenia metki. To tam producent odzieży zawarł najważniejsze dla nas informacje, które pozwolą nam wyprać ubranie w taki sposób, aby go nie zniszczyć. Dlatego metka jest podstawową lekturą przed każdym pierwszym praniem. Jeśli nie potraficie zapamiętać tych informacji, to metek lepiej nie odcinać. Jeśli jednak uwierają Was, to ja stosuję prosty sposób.

Odcięte metki przyklejam do wieszaka. Wtedy muszę pamiętać tylko o tym, by dane ubranie wisiało zawsze na swoim miejscu. Wieszaki w różnych kształtach i kolorach pomagają w zapamiętaniu tego, gdzie odwiesić daną rzecz. Można je również w różne sposoby oznaczać.

Czy swetry można prać w pralce?

To zależy i właśnie, aby tego się dowiedzieć musimy zajrzeć do metki. Za pranie odpowiadają ikony miski z wodą. Jeśli ikona jest i zawiera w środku kropki lub temperaturę, to oznacza, że możemy prać w pralce w określonej temperaturze. Podkreślenie miski oznacza, że należy prać delikatnie.

Jeśli miska będzie, ale wewnątrz znaku znajdziemy dłoń, oznacza to, że możemy prać sweter, ale tylko ręcznie. Przekreślona miska oznacza natomiast, że danej rzeczy nie można prać.

Jeśli nie mamy metki, możemy kierować się materiałem, z jakiego został wykonany sweter. Swetry z naturalnych tkanin pierze się na delikatnych programach w niskich temperaturach.

Swetry podczas prania najlepiej jest również odwrócić na lewą stronę.

Jak prać wełniane swetry

Swetry wełniane pierzemy najlepiej korzystać z programu „wełna”, który powinien mieć temperaturę 20 stopni Celsjusza. Jest to delikatny program, który nie zaszkodzi naszej odzieży.

Jeśli nie masz specjalnego programu do wełny, możesz użyć programu na pranie ręczne z niską temperaturą. ogranicz również użycie detergentów. Naturalne materiały nie przepadają za nimi, swetry staną się nieprzyjemne w dotyku.

Do prania swetrów z naturalnych tkanin korzystamy z łagodnych detergentów. W drogeriach znajdziemy specjalne płyny do prania wełny. Możemy również zakupić uniwersalny płyn do prania delikatnych tkanin i stosować go również w przypadku innych swetrów, które mamy.

Jak suszyć wełniane swetry po ich wypraniu? Najlepiej nie używać do tego suszarki bębnowej. Najlepiej jest użyć zwykłej rozkładanej suszarki, bo pozycją do suszenia najdogodniejszą dla swetrów, jest pozycja pozioma. Rozkładamy więc je równo na suszarce i pozostawiamy do wyschnięcia.

Warto tutaj przypomnieć, że na metce również znajdować się będzie ikona informująca o tym jak suszyć sweter. Jeśli znajdziemy tam koło wpisane w kwadrat i dodatkowo przekreślone, oznacza to, że nie możemy suszyć w suszarce.

O tym, aby daną odzież suszyć poziomo informuje pozioma kreska wewnątrz kwadratu. Dodatkowo jeśli w rogu znajdziemy ukośną kreskę, oznacza to, że mamy suszyć w cieniu.

Jak prać swetry z bawełny

Jeśli zależy Ci na tym, aby nie mieć dylematów związanych z praniem swetrów, to ze wszystkich naturalnych materiałów, wybierać powinnaś bawełnę.

Swetry te bez większego problemu można prać w pralce, większość z nas posiada w niej dedykowany program do prania bawełny.

Tak jak w przypadku wszystkich delikatnych materiałów, warto zastosować delikatne środki do prania.

Swetry z bawełny można też często suszyć w suszarce bębnowej. Do tego służy również delikatniejszy program do suszenia bawełny. Warto jednak zawsze zapoznać się z metką na swetrze i sprawdzić jakie możliwości przewidział producent.

Jak prać swetry z kaszmiru

Kaszmir prezentuje się pięknie, ale jest problematyczny jeśli chodzi o pranie. Jest to delikatny materiał, dlatego swetry wykonane z kaszmiru najlepiej jest prać ręcznie, a zamiast chemii stosować łagodne środki np. płatki mydła.

Nie pierzemy ich w gorącej wodzie, może być ona maksymalnie letnia. Nie pocieramy tkaniny o siebie, a jedynie ją namaczamy i wypłukujemy. Następnie suszymy je rozłożone na płasko, bez wcześniejszego mocnego wyżymania ich. Dlatego warto podłożyć pod nie miskę, bo będą ociekać.

Jak suszyć swetry

Co do zasady, swetrów nie suszymy w suszarce bębnowej. Najlepiej jest rozwiesić je poziomo na suszarce do ubrań i pozwolić im wyschnąć, nie stawiając ich nawet blisko grzejnika. Wysoka temperatura zaszkodziłaby włóknom.

Materiałem, który sporo nam wybacza jest bawełna. Suszarki do ubrań zawierają zwykle delikatne programy do suszenia bawełny, ale i tak należy upewnić się na metce czy sweter można w ten sposób suszyć. Jeśli to materiał z domieszką bawełny, zapewne będzie taka możliwość.

O czym należy pamiętać piorąc swetry?

Pamiętaj o tym, że swetry nie muszą być wykonane jedynie z naturalnych tkanin. Co prawda, te naturalne są droższe i zniszczyć je byłoby szkoda, dlatego właściwie głównie im poświęciliśmy ten artykuł.

Swetry jednak mogą być zrobione z różnych mieszanek materiałów, które mogą występować w różnych proporcjach. Dlatego tak istotne jest by przed praniem zapoznać się z metką.

Wiele osób zapomina o tym i podczas prania segreguje rzeczy kolorami, a tak naprawdę oprócz kolorów, powinniśmy zwrócić uwagę również na to czy dane rzeczy mogą być prane w tej samej temperaturze i na tym samym programie.

Jeśli nie mamy informacji o tym jak prać sweter sugerujemy się materiałem. W wielu przypadkach najbezpieczniej będzie uprać sweter ręcznie, a jeśli zależy nam na wrzuceniu go do pralki, to powinniśmy użyć programu „pranie ręczne” na najniższej temperaturze.

Unikaj również proszków do prania i innych mocnych detergentów, które sprawią, że swetry będą nieprzyjemne w dotyku, twarde i brzydkie. Używaj specjalnych płynów do danego gatunku tkaniny lub uniwersalnych płynów do prania tkanin delikatnych.

Podobne artykuły