Magiczny trik, dzięki któremu tulipany będą zawsze stały i nigdy nie opadną!

Porady Data publikacji: 17 marca 2018 / Aktualizacja: 2024-04-29

Jak uratować tulipany, które wkrótce po wstawieniu do wazonu zmarniały i opadły? Wiosna nadchodzi nic więc dziwnego, że chcemy ją trochę szybciej wprowadzić do swojego domu. Dlatego często kupujemy kwiaty cięte i wstawiamy do wazonów. Jednymi z nich są tulipany, które najczęściej kojarzą nam się z wiosną. Niestety tulipany często po przyniesieniu do mieszkania i wsadzeniu do wazonu dostają szoku i opadają. Można je jednak uratować.

Jak uratować zwiędnięte tulipany?

Jeśli kupiłaś tulipany i krótko po wstawieniu do wazonu zmarniały to zrób te trzy rzeczy, a jest duża szansa na to, że znów będą wyglądały pięknie. Im szybciej to zrobisz, tym większe prawdopodobieństwo, że kwiaty uda się jeszcze uratować.

  1. Podetnij końcówki o 1,5-2 cm
  2. Wymień wodę na świeżą
  3. Dodaj do wody łyżkę cukru

Taka kuracja regenerująca powinna tulipanom pomóc. Zostaw je na noc i rano, gdy wstaniesz, powinny znów wyglądać jak świeże. Jeśli tak się jednak nie stało, codziennie przycinaj je o jeden centymetr i wymieniaj wodę na świeżą z cukrem. Jest szansa, że odżyją po 2-3 dniach.

Magiczny trik

Czy wiesz, że istnieje magiczny trik, który sprawia, że główki tulipanów nigdy nie smutno nie zwisają? Wystarczy, że weźmiesz mały nożyk i każdą łodygę przy główce natnij wzdłuż na ok. 5 mm. To nacięcie utrzymuje kwiaty stojące aż do momentu, gdy uschną. Wypróbuj go! :)

Jeśli na drugi raz chcesz zapobiec takiej sytuacji, przeczytaj porady znajdujące się w dalszej części artykułu. W nich wytłumaczymy, dlaczego tulipany zareagowały tak na wizytę w Twoim mieszkaniu.

Dlaczego tulipany opadły po włożeniu do wazonu?

Pamiętaj o tym, że kupując kwiaty, nigdy nie masz pewności co do ich świeżości. Jeśli przyniesiesz je ze swojego ogrodu, wiesz, że są świeżo zerwane i postoją bez problemu tydzień. Jeśli natomiast kupisz kwiaty w kwiaciarni, czy markecie to musisz liczyć się z tym, że długo mogą nie postać, a woda, w której się znajdują, zawiera odżywki, które je utrzymają ładne jak najdłużej.

Potem przynosisz je do swojego domu, wkładasz do świeżej wody i okazuje się, że na drugi dzień opadają i nie wyglądają już atrakcyjnie. Dlatego warto kupić odżywki i wlać je do wody, w której będą stały kwiaty. Czasami nawet dostaniemy je razem z kupnem kwiatów.

Pamiętaj również o przycięciu łodyg — zawsze powinno się to robić pod skosem. Wtedy kwiat większą powierzchnią łodygi może pobierać wodę oraz odżywkę, którą mu zafundowaliśmy.

Wodę wymieniaj codziennie na świeżą, dzięki temu postoją one dłużej. Kwiatom też może być po prostu za ciepło, dlatego pamiętaj, by ustawić je w chłodniejszym miejscu z dala od silnych promieni słonecznych i grzejników. Możesz nawet włożyć je do zimnej wody, aby odżyły po przyniesieniu ich do domu i dopiero wstawić je do wazonu.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak uratować tulipany i będą one jeszcze długi czas, pięknie zdobiły Twój pokój, stojąc w wazonie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu są świeże kwiaty, podcięcie łodyg, regularna wymiana wody i odżywianie kwiatów. Wtedy mogą postać naprawdę długo.

Podobne artykuły