Masz problem z muchami w domu? Ta pułapka go rozwiąże

Porady Data publikacji: 31 maja 2023

Zimą problem much nie doskwiera nam tak mocno, ale wraz z nadejściem wiosny, coraz więcej z nich wlatuje do naszego domu. Nie musimy rezygnować z wietrzenia pomieszczeń ani montować moskitier w każdym oknie, aby rozwiązać ten problem. Wystarczy prosta pułapka, którą zrobicie samodzielnie.

Skrzydlaty i bzyczący problem tylko pozornie jest mały. Muchy zwykle lądują na różnych powierzchniach, w tym na śmieciach i odchodach zwierząt, gdzie mogą się zetknąć z różnymi patogenami, takimi jak bakterie, wirusy czy pasożyty. Następnie mogą przenosić te mikroorganizmy na żywność i powierzchnie, z którymi mamy styczność w naszym domu. Ryzyko zakażenie nie jest wielkie, ale zawsze stanowi to problem sanitarny oraz estetyczny.

Oprócz tego obecność much w domu jest bardzo irytująca. Nie ma niczego bardziej denerwującego, od bzyczenia nad uchem, gdy próbujemy zasnąć. Muchy są małe i zwinne, dlatego złapanie ich wcale nie jest łatwe. Lepiej więc skorzystać ze sprytniejszego sposobu i zrobić pułapkę, do której je zwabimy.

Jak zrobić pułapkę na muchy

Pułapka na muchy to skuteczny sposób na pozbycie się ich z naszego domu. W pierwszej kolejności musimy przygotować samą pułapkę, z której nie będą mogły uciec. Do tego celu wykorzystamy zwykła plastikową butelkę.

Konstrukcja pułapki na muchy

Wystarczy, że obetniemy górną część, a następnie niczym lejek, włożymy ją do dolnej. W ten sposób powstanie zwężenie, przez które muchy łatwo dostaną się do środka. Znalezienie drogi na zewnątrz będzie już jednak dużo trudniejsze.

Wabik do pułapki na muchy

Muchy są przyciągane przez różne zapachy, ale najlepszy będzie zapach fermentujących substancji. Dlatego do środka wlejemy ocet jabłkowy, który jest produktem powstającym w procesie fermentacji jabłek. Gdy muchy wpadną do płynu, nie będą mogły też już wylecieć z pułapki.

Teraz pozostała już najprostsza część. Wystarczy, że pozostawimy pułapkę w kuchni lub pokoju i poczekamy, aż zbiorą się muchy. Gdy będzie ich już odpowiednio dużo, pułapkę możemy zawinąć w foliowy worek i wyrzucić, a w jej miejsce przygotować nową. Kosztuje to nas grosze i zajmuje jedynie chwilę. Wystarczy bowiem tylko przeciąć butelkę na pół.

Jak zabezpieczyć dom przed muchami?

Muchy mogą dostać się do domu przez otwarte okna, drzwi, pęknięcia i inne otwory. Możesz zainstalować moskitiery na okna i drzwi, aby utrudnić im dostęp. Przyciągają je zapachy rozkładającej się żywności i śmieci. Regularne czyszczenie, wyrzucanie śmieci i przechowywanie żywności w zamkniętych pojemnikach może sprawić, że muchy nie będą chciały nas odwiedzać w domu.

Istnieje wiele produktów dostępnych na rynku, które mogą pomóc w walce z muchami, takie jak lepy, lampy, spraye owadobójcze. Jeśli problem jest duży, możemy się nimi wspomóc w walce z inwazją much.

Podobne artykuły