Jak ustawić znicze na pomniku? Przecież wystarczy je położyć, a jednak warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy i dzisiaj o nich Wam powiemy. Dzięki temu nie zniszczymy pomnika, uchronimy się przed kradzieżą i stworzymy piękne dekoracje na groby bliskich.
Znicz może stać się łatwym łupem dla złodzieja. Wystarczy wymienić wkład i można sprzedać go ponownie. Inaczej jest w przypadku zniczów lanych. Usunięcie wosku i ponowne uzupełnienie znicza to sporo pracy. Złodziej liczy na szybki zarobek więc nie będzie miał ochoty na męczenie się z naszym zniczem.
Dlatego jeśli chcesz uchronić się przed kradzieżą zniczy, to lepiej wybierać znicze lane, a następnie od razu je podpalać, aby miały one znamiona użytkowania. Taki znicz nie będzie łakomym kąskiem dla hien cmentarnych.
Jeśli masz tradycyjne lampiony na wkłady, to również możesz uchronić się przed kradzieżą. Znicze można podpisać imieniem i nazwiskiem. Użyj do tego niezmywalnego markera lub korektora. Podpisanego znicza nikt ponownie nie kupi, dlatego złodziej daruje sobie kradzież i poszuka innego łupu – a daleko przecież iść nie musi.
Podpisanie znicza w widocznym miejscu nie wygląda jednak zbyt atrakcyjnie, dlatego jeśli chcesz by podpis było widać od razu, wystarczy zamienić go na dedykację np. „Mojemu kochanemu mężowi Janowi Kowalskiemu”. Taki znicz również nie będzie się nadawał do ponownej sprzedaży dla złodzieja.
Zwłaszcza zniczy, które znajdują się w plastikowych lampionach, a nie szklanych. Istnieje ryzyko pożaru, jeśli znicz taki będzie stał zbyt blisko sztucznej wiązanki kwiatów czy suchych dekoracji. Dlatego jeśli zamierzasz tworzyć dekoracje z wiązanek i kwiatów, to kup znicze szklane znicze i naturalne rośliny, które nie zapalą się tak łatwo od rozgrzanego szkła.
Większość zniczy na podkładki, ale jeśli ich nie mają to powinniśmy je zorganizować we własnym zakresie. Jeśli kupujemy drogie podkładki ze szkła, to najlepiej zamówić je wraz z sentencją, na której znajdzie się imię i nazwisko zmarłego. Dzięki temu podkładka taka nie stanie się łupem dla złodziei cmentarlnych.
Po zniczach na pomnikach zostają ślady. Dlatego im mniejszą powierzchnią styka się znicz z pomnikiem, tym lepiej. Najlepsze są znicze na okrągłych cienkich nóżkach.
Pamiętaj, że plastikowe znicze zawsze mogą się przewrócić. Później będziemy musieli usunąć z pomnika wosk oraz stopiony plastik. Do wosku wystarczy ciepła woda, a plastik możemy zeskrobać nożykiem do płyt indykacyjnych, który nie rysuje powierzchni.
Dobrym pomysłem są lampiony granitowe, które można na stałe przykleić do nagrobka. Wtedy nikt ich nie ukradnie, a przychodząc na grób naszych bliskich, wystarczy wymienić wkład. Nie tworzymy tym samym przepychu na nagrobku. Jest on cichym miejscem zadumy nad naszymi zmarłymi.