5 rzeczy, które mogą uratować Twój dom podczas nieobecności

Porady Data publikacji: 13 kwietnia 2021

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd, musisz do niego przygotować nie tylko siebie, ale także swój dom. Pamiętając o kilku podstawowych kwestiach możesz uniknąć nieszczęścia i problemów, które mogą cię sporo kosztować.

Skorzystaj z poniższych porad, a ograniczysz zagrożenie, jakie wiąże się z długą nieobecnością w domu. 

1.Przestaw lodówkę w tryb wakacyjny

Nowoczesne lodówki mają wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym zarządzanie nimi nie stanowi większego problemu. Oprócz popularnej funkcji „no frost”, wiele modeli jest również wyposażonych w opcję „vacation”. Podczas dłuższego wyjazdu, gdy tak naprawdę nie korzystasz z lodówki, może ona działać na niepełnych obrotach. Ograniczona zostaje temperatura chłodzenia w komorach do przechowywania, a cała energia przekazywana jest do zamrażalnika, w którym gromadzone są mięsa, ryby oraz warzywa, z których można będzie skorzystać po powrocie. 

Gdy wrócisz z wyjazdu na pewno nie zastanie cię nieprzyjemny zapach z lodówki, a rachunki za prąd będą znacznie niższe niż dotychczas.

2. Wyłącz zbędne urządzenia z kontaktu

Po co nabijać rachunki za prąd, skoro nie korzystasz z urządzeń np. przez 2 czy 3 tygodnie. Lepiej odłączyć je od prądu i mieć przeświadczenie, że nie zniszczy ich ani wyładowanie atmosferyczne, ani awaria zasilania. Po powrocie wszystko można załączyć i będzie działało sprawnie.

Zalecamy, aby odpiąć z zasilania m.in.:

  • czajnik elektryczny,
  • telewizor,
  • radio,
  • inny sprzęt grający, w tym konsole,
  • pralkę,
  • mikrofalę,
  • lampki nocne i inne oświetlenie zasilane prądem.

3. Wyłącz lub ogranicz media w swoim domu

Zakręcenie zaworów głównych przy wodzie oraz gazie jest bardzo dobrym pomysłem, gdy wyjeżdżasz na dłużej. Nie dojdzie do sytuacji, w której wężyk pod zlewem czy przy umywalce pęknie i zaleje całe mieszkanie. Równie dużym niebezpieczeństwem jest ulatniający się gaz. Zakręcając zawór główny ograniczasz te zdarzenia losowe.

Jeżeli wyjazd przypada na późną wiosnę oraz lato, spokojnie możesz odłączyć całkowicie od zasilania ogrzewanie. W przypadku wyjazdów jesienno-zimowych lub wczesno wiosennych, trzeba przestawić kocioł grzewczy na tryb wakacyjny, aby nadal działał, ale ze zmniejszoną temperaturą zapobiegającą zamarzaniu wody w kaloryferach i rurkach centralnego ogrzewania. Dom nie zostanie wyziębiony i dużo łatwiej będzie uzyskać pożądaną temperaturę po powrocie. 

4. Zamknij wszystkie okna, drzwi wejściowe, bramki oraz bramy garażowe oraz wjazdowe

Przed wyjazdem posprawdzaj, czy wszystkie okna w twoim domu są zamknięte. Upewnij się, czy w mało uczęszczanych pomieszczeniach nie została zastosowana funkcja rozszczelnienia. Dotknij każdą klamkę. 

Upewnij się, że każde dojście do twojego domu jest zamknięte. Zadbaj o poprawne zamknięcie nie tylko głównych drzwi wejściowych, ale także bram garażowych i wjazdowych. 

5. Ustaw alarm lub zastosuj inne zabezpieczenia przed złodziejami

Przydatnym zabezpieczeniem podczas nieobecności w domu jest alarm oraz monitoring. Twój dom jest stale pod kontrolą i w razie niebezpieczeństwa zostaną o tym poinformowane odpowiednie służby. 

Oczywiście pamiętaj również, aby sprawdzić, czy twoja polisa ubezpieczeniowa jest opłacona oraz czy obejmuje takie zdarzenia, jak włamania oraz kradzieże. Optymalna ochrona również z tego źródła jest niezwykle ważna. 

Podobne artykuły