Masz lawendę na balkonie? Zrób z niej to!

Zdrowie Data publikacji: 01 września 2019

Lawenda odstrasza komary i muchy. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto uprawiać ją na swoim balkonie. Lawenda jest pięknym kwiatem. Uprawiana jest jako roślina dekoracyjna, ale nie tylko. Jej zapach pozwala się odprężyć. Dlatego też często sadzona jest w miejscach gdzie odpoczywamy. Dlatego znajdziemy ją na wielu balkonach, ale również ogrodowych rabatkach czy nawet we wnętrzach. Niebieskofioletowe kwiaty doskonale ożywiają przestrzeń dodając im nietuzinkowego wyglądu. Lawendę można również wykorzystać w swojej kuchni i dodać ją do mięs. Często stosowana jest w połączeniu z baraniną.

Lawenda nie jest zbyt wymagająca. Ważne tylko aby miała dostatecznie dużo światła. Podłoże nie powinno być zbyt mokre. Dlatego gleba, w której rośnie powinna być dobrze przepuszczalna i najlepiej aby miała zasadowe pH. Później również nie wymaga od nas zbyt wiele opieki. Świeżo posadzoną lawendę trzeba jedynie systematycznie podlewać i pilnować by w jej okolicy nie rosły chwasty. Lawenda bardzo dobrze się ukorzenia, dlatego później jest w stanie przetrwać nawet dłuższe chwile suszy.

Lawendę, szczególnie na balkonie warto podcinać. Robimy to dwa razy w roku. Po kwitnieniu ścinamy kwiatostan z kawałkiem łodygi. Wiosną natomiast usuwamy uszkodzone i przemarznięte przez zimę pędy. Systematyczne ścinanie lawendy o połowę sprawi, że będzie wyglądała na ładną i zadbaną.

Napar z lawendy na ból gardła

Naszą dzisiejszą ciekawostką związaną z lawendą jest przygotowanie naparu na ból gardła. Lawenda ma właściwości antybakteryjne, dlatego pozwala nam szybciej poradzić sobie z przeziębieniem. Możemy robić sobie inhalacje. W przypadku bolącego gardła przydatny będzie napar z lawendy, którym zrobimy płukanie gardła. Trzeba jedynie wcześniej ususzyć owoce lawendy. Możemy później przechowywać je w słoiku i korzystać kiedy najdzie na to potrzeba. Łyżkę owoców lawendy wrzucamy do zaparzacza i zanurzamy w szklance wrzątku. Następnie dwa razy dziennie płuczemy takim naparem gardło.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły