Upały dla naszych czworonożnych przyjaciół mogą być niebezpieczne. Psy nie potrafią się pocić tak jak ludzie. U nas mechanizm ten pomaga obniżyć temperaturę ciała. Pies może regulować ją jedynie przez oddech. Dlatego, gdy psu jest gorąco intensywnie dyszy.
Konsekwencją ekspozycji na upały może być udar cieplny, który jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia psa. W dalszej części artykułu omówimy jego symptomy. Po ich wystąpieniu powinnyśmy pilnie skontaktować się z weterynarzem.
Psu podczas upałów grozi również odwodnienie, a także fizyczne skutki w postaci poparzeń. Dlatego odpowiednie zadbanie o psa w gorące dni jest bardzo ważne i powinniśmy o tym pamiętać.
Stały dostęp do świeżej wody może uchronić naszego psa przed odwodnieniem. Psy szybko tracą wodę, zwłaszcza gdy są aktywne fizycznie. Biegają po ogrodzie, gonią za zabawkami, bawią się z dziećmi. Muszą więc często ją uzupełniać, to też pozwala im się schłodzić.
Dlatego pamiętaj o tym, aby pies miał dostęp do świeżej wody. Zmieniaj ją regularnie, bo w wysokich temperaturach bakterie namnażają się szybciej. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt możesz nawet kupić specjalne poidełka, które podpina się do węża ogrodowego. Gdy pies nauczy się z nich korzystać, będzie miał zawsze świeżą wodę pod „łapą”. Pamiętaj tylko o tym, że woda w wężu ogrodowym nagrzewa się i może poparzyć. Dlatego urządzenie umieść w cieniu, a nie na słońcu.
Nie zostawiaj psa w rozgrzanym samochodzie. Temperatura może w nim urosnąć nawet do 70 stopni Celsjusza. Nawet gdy na zewnątrz nie ma upałów, to w środku staje się duszno i gorąco. Dlatego w ogóle unikaj pozostawiania jakichkolwiek zwierząt w samochodzie podczas swojej nieobecności.
Bardzo ważne jest również to, aby zapewnić psu zacienione i chłodne miejsce. Możesz zastosować naturalne bariery słoneczne w postaci drzew i krzewów, a także stworzyć je sztucznie wykorzystując parasole i płachty zacieniające. W takim miejscu warto też umieścić matę chłodzącą. Możesz ją kupić w sklepie zoologicznym.
Pamiętaj również o zaplanowaniu spacerów o odpowiednich porach. W południe słońce operuje najmocniej, dlatego nie powinniśmy wtedy wychodzić z psem na spacer. To niebezpieczne również dla nas. Najlepiej spacerować wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy temperatura jest najniższa i słońce świeci najsłabiej.
Zwracaj uwagę na zachowanie psa. Przegrzanie psa może objawiać się niespokojnym zachowaniem, ślinotokiem czy ziajaniem. Powinniśmy postarać się obniżyć temperaturę ciała psa. Dać mu świeżej wody, przenieść do cienia. Może pomóc również kąpiel. Prawidłowa temperatura psa wynosi 38-39 stopni Celsjusza, 41 jest już temperaturą zagrażającą życiu. Temperaturę psu mierzy się w odbycie.
Dużo niebezpieczniejszy jest udar. Charakteryzuje się płytkim i szybkim oddechem, drgawkami, dezorientacją, zaburzeniami równowagi, wymiotami, biegunką i apatycznością psa. Również powinniśmy zadbać o zbicie temperatury naszego pupila. Jest to jednak stan na tyle poważny, że powinniśmy skorzystać z pomocy weterynaryjnej.