Jakie szelki dla psa wybrać?

Zwierzęta Data publikacji: 26 lipca 2023

Stając przed wyborem akcesoriów spacerowych dla naszego pupila często czujemy się zagubieni. Mnogość różnych modeli szelek dostępnych na rynku sprawia, że ciężko jest nam podjąć decyzję. Jak dobrać szelki dla psa? Który model najlepiej sprawdzi się na codzienne spacery? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? W jaki sposób zmierzyć psa, by dobrać odpowiedni rozmiar? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące psich szelek!

Szelki dla psa – jak wybrać odpowiedni model?

Najważniejszym aspektem wyboru szelek jest wybór odpowiedniego kroju, który nie będzie uciskał i blokował ruchów zwierzęcia. Jakie szelki dla psa wybrać? Pierwszym modelem, o jakim powinniśmy pomyśleć są szelki guard dla psa. To krój zalecany przez lekarzy weterynarii i zoofizjoterapeutów. Szelki guard składają się z dwóch obręczy (szyjnej i piersiowej), które są połączone dwoma paskami na grzbiecie i klatce piersiowej psa. Dzięki temu, przy dobrze dopasowanym rozmiarze nie blokują one ruchu łopatek i dobrze rozprowadzają ciężar podczas ciągnięcia, co sprawia, że są dla psa po prostu wygodne.

Szelki dla psa typu guard występują również w wersji bezuciskowej. Ten model dedykowany jest przede wszystkim przedstawicielom małych ras oraz szczeniakom. Od tradycyjnych guardów różnią się tym, że zamiast pastka mostkowego posiadają szeroki panel wykonany z miękkiego materiału, często z dodatkiem podszycia w formie siateczki dystansującej. Dzięki temu w trakcie napięcia smyczy pasek nie uciska mostka, a ciężar rozprowadza się na powierzchni klatki piersiowej.

Oprócz tych dwóch modeli w sprzedaży dostępne są także inne kroje: szelki norweskie (zwane popularnie „juliusami”) oraz szelki typu step-in. Charakteryzują się one łatwym zakładaniem, jednak nie zaleca się noszenia ich na dłuższe spacery, ponieważ mogą ograniczać ruch łopatki, na dłuższą metę prowadząc do zwyrodnień.

Szelki dla psa – jak dobrać rozmiar?

Kolejne pytanie, jakie pojawia się w naszej głowie, gdy kupujemy szelki dla psa – jak dobrać odpowiedni rozmiar? Psa należy dokładnie zmierzyć, biorąc pod uwagę nie tylko obręcz szyjną i piersiową, ale także długość pasków. Zbyt krótki pasek mostkowy może powodować bolesne otarcia okolicy pach, z kolei zbyt długi będzie wpływał na nieprawidłowe rozprowadzenie ciężaru. Najlepiej jeśli obręcz piersiowa będzie oddalona od pachy psa na szerokość 2-3 palców.

Co bardzo istotne, szelki nie powinny „wisieć” na psie ani przemieszczać się w trakcie ruchu. Dobrze dopasowane szelki dla psa będą pozostawały w miejscu bez względu na aktywność. Uniemożliwiają również ucieczkę, w razie ataku paniki u zwierzęcia.

Równie istotnym elementem w doborze rozmiaru jest szerokość taśmy. Zbyt wąska taśma na dużym psie może powodować dyskomfort, podobnie jak zbyt szeroka na psie miniaturowym. Dobrze jest zwrócić na to uwagę przed zakupem szelek.

Inne aspekty wyboru szelek dla psa

Gdy już wiemy, jaki krój będzie najlepszy i mamy naszego psa zmierzonego z każdej strony, możemy ruszać na poszukiwania odpowiednich szelek. Tu w pierwszej kolejności zwykle zwracamy uwagę na materiał (czy łatwo się pierze, czy szybko schnie, czy jest przyjazny dla wrażliwej skóry psiaka) oraz kolor czy wzór, który musi przyciągać nasze oczy. Niektóre szelki posiadają odblaskowe elementy, dzięki czemu pies jest lepiej widoczny podczas wieczornych spacerów.

Kolejną kwestią jaką warto rozważyć jest uchwyt do przytrzymania psa. To bardzo przydatne, gdy potrzebujemy przez krótki czas zatrzymać zwierzę blisko siebie podczas spaceru, nawet gdy jest spuszczone ze smyczy.

Podobne artykuły