Czy zwierzę to dobry prezent na Boże Narodzenie?

Zwierzęta Data publikacji: 14 grudnia 2020

Dzisiaj chcielibyśmy zastanowić się nad tym, czy zwierzę to dobry pomysł na prezent na Boże Narodzenie? Piesek, kotek czy królik to marzenie nie tylko dzieci, ale i również wielu dorosłych. Boże Narodzenie wydaje się idealnym momentem na spełnianie pragnień. Pytanie jednak, czy aby jest to na pewno dobrym pomysłem n prezent.

Zwierzę to obowiązek

Musimy cały czas pamiętać o tym, zwłaszcza gdy zamierzamy wręczyć zwierzę komuś z kim stale nie mieszkamy i nie będziemy sprawować nad pupilem opieki na co dzień. Zwierzę to obowiązek i chociaż mały piesek wygląda słodko i cudownie, to z czasem przemieni się w większego psa, z których trzeba będzie wychodzić na spacery kilka razy dziennie. Zadbać o jego higienę i czystość. Wyżywić go i zadbać o regularne wizyty u weterynarza, badania i szczepienia.

Tym bardziej, gdy mamy do czynienia z jedną z ras małych, które często obarczone są wieloma wadami genetycznymi. Są one jednak chętnie wybierane jako zwierzęta dla dzieci.

To samo dotyczy zresztą innych zwierząt domowy, nie tylko psów. Każde z nich jest pewnym obowiązkiem i ograniczeniem. Pierwszy problem może pojawić się już na wakacje, gdy okaże się, że nasz prezent nie pozwala nam na wyjazd. Wtedy często pupile po adopcji wracają do swoich kojców w schroniskach, a chwilowe pragnienie nie wytrzymuje z ciężarem obowiązku, jaki nakłada na nas posiadanie zwierzęcia.

Dlatego zanim zdecydujemy się wręczyć komuś zwierzę musimy mieć pewność, że ta osoba na pewno tego pragnie, a co więcej – ma warunki, czas i środki by odpowiednio się takim zwierzęciem zaopiekować.

Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na psa dla dzieci, którym będziemy mogli się stale opiekować i wtedy obowiązek, który spoczywa na właścicielu zwierzęcia jest scedowany na nas. Sami jednak musimy być pewni tego, że chcemy go ponieść. Słodki piesek z pewnością sprawi, że na twarzach dzieci zagości uśmiech. Będzie on również ich przyjacielem, ale na co dzień to właśnie my będziemy musieli o niego dbać. Czar świąt minie, piesek wyrośnie, a obowiązki zostaną. O tym należy pamiętać decydując się kupować zwierzę jako prezent.

Zwierzę nie jest dobrym pomysłem jeśli dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe

Nie można ukrywać, że najczęściej zwierzątka pod choinką są prezentem dla dzieci. Nie będzie jednak to dobry pomysł, jeśli dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe, aby podjąć obowiązki związane z posiadaniem zwierzęcia.

Tak naprawdę mając taki pomysł musimy przygotować do niego dziecko już dużo wcześniej i obserwować to, w jaki sposób rozumie ono posiadanie zwierzątka, czy wie, że wiąże się to z obowiązkami i czy jest gotowe do ich wypełniania.

Pamiętajmy też o tym, że wierzę również ma uczucia. Pies przywiązuje się do swojego właściciela i potrzebuje jego bliskości. Są rasy takie jak Calvalier, które są rasami towarzyszącymi. Potrzebują bliskości. Lubią chodzić za nami krok w krok. Przytulać się, czuć nasz dotyk. Jeśli takie zwierzę zostanie przez nas odrzucone i zrzucone na dalszy plan jako nietrafiony prezent, będzie po prostu nieszczęśliwe.

Podobnie jest ze zwierzętami z adopcji. Są to często zwierzęta, które sporo przeszły i potrzebują nowego domu, w którym będą kochane i potrzebne. Mogą mieć również swoje problemy, a od nas będzie wymagać zrozumienia i odpowiedniego podejścia, może nawet pod okiem specjalisty.

Dlatego też wiele schronisk zabrania adopcji w okresie świąt wiedząc, że zwierzęta takie później często wracają do schronisk. Ponownie trafiają nie wiedząc dlaczego w te przykre miejsca co niekorzystnie na nie wpływa. Są to również istoty czujące.

Pies to obciążenie dla budżetu domowego

Nie powinniśmy decydować się na zwierzę jeśli nas na to nie stać. Zwierzę jest dodatkowym obciążenia dla budżetu domowego. Szczepienia, karma, zabawki, leczenie. To wszystko kosztuje. Oczywiście może być tak, że nasz pupil będzie zdrowy i silny i nie będzie wymagał zbyt wiele od nas w kwestii leczenia. Może jednak być odwrotnie.

Zwłaszcza w przypadku ras miniaturowych, które często są wybierane dla dzieci, gdyż są słodkie oraz nie zabierają wiele miejsca i łatwiej jest z nimi podróżować.

Niestety przez krzyżowanie, w celu osiągnięcia pożądanych cech, rasy takie cierpią na wiele chorób genetycznych i może okazać się, że posiadanie takiego pieska będzie większym obciążeniem finansowym. Decydując się na to musimy być tego gotowi.

Dlatego warto jak najwięcej dowiedzieć się na temat rasy psa, którą chcemy wziąć. Nie tylko od samego hodowcy, dla którego to też jest zarobek, ale również u specjalistów, którzy doradzają w wyborze psa lub u weterynarzy, którzy mają doświadczenie w leczeniu różnych ras i wiedzę na temat częstych schorzeń wśród nich występujących.

Podobne artykuły