Ślimaki to zmowa wielu przydomowych ogrodów. Niszczoną one warzywa, owoce oraz inne rośliny, które w nim uprawiamy. Z pewnością zastanawiasz się, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu i co zrobić, aby ochronić swoje uprawy. Tym tematem zajmiemy się w niniejszym artykule. Sposobów jest wiele. Oczywiście najbardziej prozaicznym z nich jest regularne wyłapywanie ślimaków. Najwięcej spotkamy ich po deszczach. Jest to jednak pracochłonne i z pewnością szukacie szybszego sposobu.
Ślimaki to roślinożercy, a do tego polifagiczni. Oznacza to, że nie mają one konkretnych preferencji i ich ofiarą mogą paść wszystkie rośliny w naszym ogrodzie. Gdyby ich zabrakło potrafią zadowolić się również mięsem, a nawet dopuścic do aktów kanibalizmu.
W naszych ogrodach najczęściej spotykamy winniczki – to ślimaki, które posiadają muszlę. Wśród ślimaków bez muszli najczęściej spotykane to pomrów błękitny i czarniawy. Niezależnie jednak, jaki gatunek ślimaka odwiedzi nasz ogródek sieje on zniszczenie w naszych uprawach.
Jeśli nasz ogród nie jest duży, a my dysponujemy wolnym czasem zbieranie ślimaków jest dobrym sposobem na walkę z nimi. Wymaga od nas cierpliwości, ale jest skuteczne. Możemy sobie to ułatwić stosując wabiki, takie jak piwo, którego aromat przyciąga ślimaki.
Piwo wlewamy do miseczki, a następnie ustawiamy ją w ogrodzie. Ślimaki zwabione jego zapachem wejdą do środka, ale już wyjść będzie im trudniej. Istnieją również specjalne pułapki przeznaczone na ślimaki.
Pułapki tego typu rozmieszczamy w miejscach żerowania ślimaków wkopując je w ziemię. Górna krawędź pojemnika powinna znajdować się na poziomie gruntu. Do środka wlewamy trochę piwa, które zachęci je do sprawdzenia tego miejsca, a na górze nakładamy wieczko, które uniemożliwi im późniejsze wyjście z pułapki.
Dobrym sposobem jest również utrudnienie ślimakom poruszania się po ogrodzie na przykład rozsypując trociny lub korę wokół rabatek.
Kolejnym naturalnym sposobem jest posadzenie roślin, które ślimaki odstraszają. Nie lubią one rumianku czy tymianku.
Możemy również zdecydować się na użycie specjalnych środków przepędzających ślimaki. Nie szkodzą one roślinom w naszym ogrodzie, ale za to skutecznie zniechęcają ślimaki do buszowania po nim.
Ostatecznym rozwiązaniem są środki ślimakobójcze. Musimy jednak dobrze przemyśleć konieczność ich stosowania. Nie zawsze ślimaki są, aż tak wielkim problemem by wyrządzać im krzywdę, ale też negatywnie wpływać na inne ogrodowe żyjątka, które są pożyteczne.
Decyzję o zastosowaniu danego środka warto zawsze skonsultować ze specjalistą, aby uniknąć problemów. Nie każdy środek można stosować w przypadku roślin, które spożywamy. Niektóre też negatywnie wpływają na same rośliny.