Bzy już przekwitły, a to oznacza, że czas na cięcie. Robimy to zawsze po okresie kwitnienia. Kwiaty bzu robią się wtedy brązowe. Jeśli tego nie zrobimy, to w kolejnym roku bez będzie rzadszy. Wyrośnie mniej nowych pędów i mniej kwiatów. Dlatego warto pamiętać o tej czynności i wykonywać ją zawsze, gdy bez przekwitnie.
Przekwitłe kwiatostany ścinamy każdego roku używając do tego sekatora ogrodowego. Warto zaopatrzyć się w sekator na teleskopowym wysięgniku, dzięki czemu bez konieczności wchodzenia na drabinę dosięgniemy wyższych partii drzewa.
Odcinamy go kawałek za kwiatostanem, ale nie ucinamy świeżych gałązek, które odbijają w bok. To właśnie na nich kolejnego roku zakwitną kwiaty bzu. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Dlatego powinniśmy wykonać tę pracę tuż po przekwitnięciu bzu. Jeśli poczekamy, nasze drzewko będzie wolniej wykształcać nowe pędy i podczas kolejnego kwitnienia kwiatów może być mniej.
Z pewnością zauważyliście również, że z ziemi przy bzie wychodzą nowe pędy. Są to tak zwane odrosty korzeniowe. Powinniśmy je wyrywać regularnie i nie dopuszczać do ich wzrostu, aby nie odbierały drzewu potrzebnych do rozwoju zasobów.