Wiele osób ostatnio zauważyło, że ich bukszpan został przez coś zaatakowany. Bardzo szybko roślina jest niszczona i nadaje się już jedynie do wykopania i wyrzucenia. Wszystkiemu winna jest ćma bukszpanowa, która ostatnio sieje spustoszenie w przydomowych ogrodach.
Coraz więcej inwazyjnych gatunków owadów odwiedza nasz kraj i nasze ogrody. W zeszłym roku pisaliśmy o wtyku amerykańskim, który pojawił się w wielu domach. Rok wcześniej była biedronka azjatycka. Dzisiaj zmagamy się z plagą ćmy bukszpanowej, która niszczy nasze bukszpany w ogrodzie.
Najprawdopodobniej przywędrowała do nas wraz z sadzonkami bukszpanu i bardzo się jej tutaj spodobało. Nie ma swoich naturalnych wrogów, a więc może rozwijać się bez żadnych niebezpieczeństw.
To powoduje, że ćma bukszpanowa będzie rozprzestrzeniać się bardzo szybko, a jednocześnie zajadać się naszymi bukszpanami powodując wymarcie rośliny. To właśnie gąsienice ćmy bukszpanowej konsumują listki bukszpanu, który tak często jest stosowany w roli żywopłotu.
Zostaje nam codziennie doglądać naszego bukszpanu i szukać nadgryzionych listków. Jeśli takie znajdziemy to oznacza, że wewnątrz rośliny grasują ćmy bukszpanowej. Najlepiej jest spróbować strząsnąć je wszystkie z bukszpanu i wyzbierać. Jeśli to nie przyniesie określonych rezultatów można zastanowić się nad środkami chemicznymi dostępnymi w sklepach ogrodniczych.
Cydalima perspectalis czyli nasza ćma bukszpanowa pochodzi z Azji. Jako motyl wygląda całkiem niegroźnie, ale za to jako gąsienica jest groźnym dla bukszpanów szkodnikiem.
Według Wikipedii naukowcy spodziewają się rozszerzenia obszaru jego dziąłania na północne granice Europy. Wszystko za sprawą globalnie rosnących temperatur.
Jaja ćmy bukszpanowej mają ok. 1mm średnicy i są początkowo jasnożółte z czarną kropką. Składa je ona w głębi krzewu bukszpanu. Następnie z jaj wylęgają się larwy, które żywią się liśćmi bukszpanu powodując jego dewastację. Nie mają one naturalnych wrogów więc rozmnażają się szybko. Samica składa jaja w grupach po 10-30 stuk. W zależności od temperatury rozwój larwalny trwa 17-87 dni, a w ciągu roku występują 2-3 pokolenia larw.
Same jaja jest bardzo ciężko zauważyć. Są one małe, a do tego złożone w trudno dostępnych miejscach. Dlatego możemy zobaczyć dopiero larwy i niteczki niczym pajęczyna. Dopiero później efekty ich żeru stają się już widoczne gołym okiem.
Potrafi ona w bardzo krótkim czasie tak naprawdę zniszczyć cała roślinę objadając ja z liści. Małe larwy najpierw jedzą miękkie i małe listki, ale gdy rosną zaczynają pożerać nawet młode pędy powodując obumieranie rośliny, która ostatecznie nadaje się już jedynie do wykopania i złożenia do bioodpadów.
Można tak jak wcześniej napisaliśmy, spróbować strząsnąć wszystkie larwy i wyzbierać. Jeśli to nie działa zwalcza się je chemicznie lub za pomocą pułapek feromonowych.
Co prawda, nie ma jeszcze dedykowanych preparatów chemicznych, które zapewniają 100% skuteczność w zwalczaniu ćmy bukszpanowej. Można jednak posilić się wykorzystaniem preparatów na gąsienice, które już u nas funkcjonują.