Nowoczesny półkotapczan pionowy, czyli łóżko w szafie

Wnętrza Data publikacji: 24 grudnia 2019 / Aktualizacja: 2022-05-24

Nowoczesne budownictwo oddaje do użytkowania często lokale o niewielkiej powierzchni, w których dobre zagospodarowanie przestrzeni to klucz do komfortowego mieszkania. Pomysłowe rozwiązania takie jak półkotapczan zdecydowanie ułatwiają to zadanie. Ponadto, sprawdzają się także doskonale we wnętrzach o klasycznych rozmiarach, które pełnią wiele funkcji jednocześnie.

Współczesne konstrukcje łóżka w szafie różnią się znacząco od topornych półkotapczanów z czasów PRL, niewiele także przypominają amerykańskie łóżko w ścianie — bed in wall zwane łóżkiem Murphy’ego sprzed ponad wieku. Poznaj nowoczesne rozwiązania do sypialni i innych pomieszczeń, łączące wysoką estetykę i zaskakującą funkcjonalność.

Nowoczesne półkotapczany — ponadczasowy design i ergonomia

Być może niektórzy pamiętają jeszcze popularne w czasach PRL wielofunkcyjne meble do blokowisk – łóżko składane na ścianę w poziomie, z półkami i rozkładanymi biurkami. Choć skądinąd zdecydowanie starszy niż PRL pomysł pojawia się w trendach meblarskich na nowo, jest on w zupełnie innym, komfortowym wydaniu. Współczesne łóżko chowane w szafie może być idealnie wkomponowane w niemalże każde wnętrze, dodatkowo ergonomia jego użytkowania sprawia, że staje się meblem idealnym do niewielkich pomieszczeń mających pełnić kilka funkcji naraz.

Niezawodne mechanizmy łóżka składanego na ścianę w codziennym użytkowaniu

Łóżko w szafie to zaawansowana technologicznie konstrukcja wygodna w codziennym użytkowaniu. Mechanizm sprężynowy, wspierany często również przez mechanizmy podnośników pneumatycznych, blokad i zabezpieczeń umożliwia stosunkowo proste rozłożenie, jak i złożenie półkotapczanu. Konstrukcja mebla opiera się zasadniczo na trzech częściach:

  • bryle szafy/skrzyni, w której chowa się łóżko,
  • ramie łóżka przytwierdzonej do drzwi szafy wraz z nogami podpierającymi w pozycji rozłożonej,
  • mechanizmie składającym i rozkładającym, łączącym dwie powyższe części.

W ramie półkotapczanu dwuosobowego montowane jest dno łóżka, najczęściej zbudowane z komfortowych elastycznych desek, na których kładzie się materac przypinany przed złożeniem pasami.

Stylowe rozwiązania w półkotapczanie dwuosobowym

Nowoczesne półkotapczany to najczęściej meble dwuosobowe o komfortowej szerokości nawet 180 centymetrów. Komfort snu w takim łóżku w ścianie nie odbiega w niczym od klasycznego łóżka i tak naprawdę w dużej mierze zależy od użytego materaca, zwykle do kupienia osobno. Dobrze zaprojektowane łóżko składane na ścianę ma wygodny uchwyt do rozkładania, który może być ukryty w konstrukcji. Wnętrze oprócz przypinanego materaca z pościelą może pomieścić dodatkowe, podnoszące komfort użytkowania oświetlenie LED, półki na zdjęcia czy inne drobiazgi. Mebel można uzupełnić o stoliki nocne z kolekcji zbliżonych kolorystycznie do dostępnych wybarwień.

Półkotapczan pionowy w nowoczesnych wnętrzach

Nowoczesne meble oferujące mechanizm łóżka w szafie stylistyką nawiązują do współczesnych mebli. Na pierwszy rzut oka nie odbiegają od bryły zwykłej szafy ubraniowej, można je także wkomponować idealnie we wnękę w pomieszczeniu. Oferta sklepów ze sprawdzonej jakości meblami tego typu, takich jak SklepDomar.pl obejmuje półkotapczany w wykończeniach kolorystycznych doskonale wpasowujących się w nowoczesne wnętrza, jak i styl skandynawski czy klasyczny. Matowe powierzchnie, jak i pełen połysk sprawdzają się świetnie również w niewielkich pomieszczeniach, odpowiednio rozpraszając światło.

Idealne rozwiązanie do pokoju gościnnego

Łóżko chowane w szafie wybierane jest bardzo często jako dodatkowe miejsce do snu do pokojów gościnnych. Przestrzeń taka zwykle pełni dodatkową funkcję, na przykład gabinetu. Kiedy półkotapczan jest złożony, nie zajmuje zbyt wiele miejsca i pozwala dowolnie korzystać z pomieszczenia. Nocą natomiast półkotapczan dwuosobowy zapewnia pełnię komfortu snu dla nawet dwóch dorosłych osób, w zależności od wybranej szerokości mebla.

Młodzieżowa sypialnia z innowacyjnym łóżkiem

Półkotapczany od zawsze doskonale sprawdzały się w pokojach młodzieżowych. By lepiej wykorzystać przestrzeń, łóżko w szafie może posiadać dodatkowe półki na akcesoria dziecka. Łatwość obsługi i bezpieczeństwo współczesnych rozwiązań w półkotapczanie pionowym pozwala na zastosowanie go w aranżacjach pokojów młodych ludzi.

Podobne artykuły