Stoły loftowe cieszą się rosnąca popularnością. Doskonale łączą wysoką funkcjonalność z ciekawą estetyką i pasują nie tylko do typowo industrialnych aranżacji, ale również do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych. Odpowiedni stół loftowy do jadalni czy salonu będzie nie tylko praktycznym meblem, ale również modną i inspirującą dekoracją.
Styl loftowy wywodzi się z USA. W latach 50 XX wieku, w związku z panującym kryzysem i recesją, masowo przekształcano tam przestrzenie przemysłowe na mieszkania. Ze względu na niską cenę cieszyły się one dużą popularnością, szczególnie wśród artystów i wolnomyślicieli. Otwarte przestrzenie, duże okna i charakterystyczna surowość wystroju szybko stały się jednak popularne i obecnie lofty są synonimem luksusu, awangardy i dobrego smaku.
Jak wspomnieliśmy, pierwotnie lofty tworzono w przestrzeniach postindustrialnych — fabrykach, magazynach, zakładach rzemieślniczych itp. Cechą charakterystyczną takich obiektów były duże, otwarte przestrzenie pozbawione formalnych podziałów, ogromne okna, często zrobione z luksferów, surowość materiałów wykończeniowych i samej aranżacji, a także pewnego rodzaju minimalizm wyposażenia. Wynikało to nie tylko z charakterystyki samych loftów, ale również z niskiego budżetu pierwotnych mieszkańców. Wiele mebli wykonywali oni sami lub wykorzystywali sprzęt używany — reperowany i odświeżany własnoręcznie.
W takich obiektach dominowała stal, surowy beton, cegła i lite drewno. Obecnie mieszkania loftowe tworzone są nie tylko w starych budynkach przemysłowych, ale również budowane od podstaw. Zasadnicze cechy stylu industrialnego pozostały jednak niezmienione.
Szybko okazało się, że w wystroju industrialnym doskonale odnajdują się przedmioty stare i stylizowane na stare. Połączenie estetyki loftowej z vintage buduje niepowtarzalny charakter. Wyposażenie takich mieszkań łączy surowość i masywność z oryginalnymi fakturami — charakterystycznym rysunkiem litego drewna, matową lub szczotkowaną stalą, wyeksponowaną cegłą czy betonem architektonicznym. Dominuje też stonowana, zazwyczaj ciemna kolorystyka, która dodatkowo nadaje wnętrzu mocy i ciężkości. Jednocześnie, dzięki przestronności wnętrz loftowych, ta masywność nie przytłacza.
Stół — loftowy czy nie — to przede wszystkim miejsce spożywania posiłków i spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi. Istotna jest zatem jego funkcjonalność.
Niezależnie od tego, czy szukamy industrialnego stołu do kuchni, jadalni czy salonu, najważniejszą jego cechą będą gabaryty. Mebel powinien być dobrany pod względem wielkości nie tylko do kubatury pomieszczenia, ale przede wszystkim do naszych potrzeb. Powinien on pomieścić całą rodzinę czy grono przyjaciół podczas imprez, świąt i innych spotkań towarzyskich.
Wspominaliśmy, że dla loftowych mieszkań charakterystyczne są otwarte, duże przestrzenie. Teoretycznie nie powinno więc być problemu z umieszczeniem nawet największego stołu. W praktyce nie jest oczywiście tak łatwo. Poszczególne strefy funkcjonalne w mieszkaniu powinny być jasno wydzielone, nawet jeśli łączymy salon, jadalnię i kuchnię na jednej powierzchni.
Dobra organizacja to podstawa, by zachować porządek, funkcjonalność i ergonomię. Dlatego zawsze trzeba dobrze przemyśleć wymiary stołu. Nie ma sensu zagracać przestrzeni ogromnym meblem na 12 osób, jeśli mieszkamy sami czy we dwójkę. Jeśli natomiast chcemy podejmować liczne grono gości, w takiej sytuacji lepiej postawić na stół rozkładany, którego wielkość dostosujemy do aktualnych potrzeb.
Pomyślmy też o tym, gdzie będziemy jeść na co dzień, a gdzie organizować spotkania towarzyskie. Być może rutynowe potrzeby domowników spełni mały stół loftowy w kuchni, a w salonie czy jadalni postawimy mebel większy, przy którym zorganizujemy przyjęcia i święta.
Loftowe stoły to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale przede wszystkim charakterystycznej estetyki. Ich stelaż wykonany jest zazwyczaj ze stali, a blat z litego drewna. Nadaje to ciekawego, mocnego i surowego wyglądu, który świetnie sprawdza się w aranżacjach industrialnych, ale może być również ciekawym dodatkiem do innych typów wystroju.
Typowy industrializm wiąże się z surowością nie tylko materiałów, ale i formy. Dlatego loftowe stoły przeważnie mają proste stelaże i standardowy, prostokątny kształt. Jednak nie jest to regułą. Na stronie lissy.pl znaleźć można loftowe stoły z niezwykle oryginalnymi stelażami.
Wprowadzenie różnych kątów oraz przecinających się i przeplatających elementów konstrukcyjnych doskonale przełamuje typową dla industrializmu prostotę, a jednocześnie nie odbiera meblom surowego charakteru. Takie stoły zachowują swój loftowy charakter, ale wzbogacone zostają o intrygujący, artystyczny akcent.
Wybierając stół loftowy do kuchni, salonu czy jadalni, zawsze pamiętajmy o całokształcie aranżacji. Wszystkie meble powinny być ze sobą spójne, co osiągniemy, wybierając podobne materiały, kolorystykę i formę. Nie popadajmy jednak w rutynę i nadmierną unifikację wszystkich elementów wystroju. Umiejętne przełamanie surowości poprzez wprowadzenie kontrastowych barw, wyróżniających się faktur czy bardziej wyrafinowanych brył pozwoli nadać wnętrzu unikatowego charakteru. Ważne jednak, by z tym nie przesadzić i osadzić takie akcenty w szerszej koncepcji.