Masz problem z kaszlem? Pomoże Ci majeranek!

Majeranek na problemy z kaszlem? To nie tylko doskonała przyprawa, którą często używamy w naszej kuchni. Majeranek ma wiele innych cennych właściwości, oprócz swoich walorów smakowych. Napar z majeranku stosuje się przy leczeniu biegunki oraz uspokajająco dla osób żyjących w stresie. Niektórzy stosują go nawet do kąpieli, dzięki czemu pomaga w leczeniu rożnych chorób skóry. Majeranek również dobrze wpływa na nasze trawienie i poprawia pracę układu trawiennego. Działa antyseptycznie, żółciopędnie i pobudza wytwarzanie soków trawiennych.

To nie wszystko jeśli chodzi o zdrowotne właściwości majeranku. Na pewno gdy mieliście kiedyś katar Wasze mamy lub babcie smarowały Wam pod nosem maścią majerankową. Zawarte w niej olejki eteryczne pomagały w leczeniu objawów. To co nas jednak dzisiaj interesuje to stosowanie majeranku na kaszel. Jest skuteczny podczas przeziębienia. Napar z majeranku, który dzisiaj przygotujemy działa przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie oraz rozgrzewająco. Dlatego jest to idealny środek do walki z objawami przeziębienia, w tym również z kaszlem.

Przepis na napar z majeranku

Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Majeranek zapewne macie już w swojej kuchni. Wystarczy, że zalejecie go wrzątkiem, a następnie odstawicie pod przykryciem na 10 minut. W tym czasie napar się zaparzy. Polecam użyć torebki do herbaty lub zaparzacza, by w naparze potem nie pływały drobinki liści. Jeśli ich nie macie napar na koniec możecie przecedzić przez drobne sitko. Szklankę takiego naparu podczas choroby pijemy trzy razy dziennie.

Składniki

  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • 250 ml wrzątku
  • 1 łyżeczka miodu do posłodzenia

Miód również pomaga na przeziębienie. Pamiętajcie jednak, że w temperaturach powyżej 40 stopni Celsjusza traci swoje właściwości, pozostaje jedynie smak. Dlatego napar lepiej jest dosłodzić gdy jego temperatura spadnie. Jeśli jednak zamierzacie wypić go gorący możecie dosłodzić go zwykłym cukrem.