Lustro nad blatem kuchennym – wady i zalety

Wnętrza Data publikacji: 05 lipca 2021 / Aktualizacja: 2021-08-03

Lacobel nad blatem kuchennym to coś, co nie jest już niczym dla nas nowym. Wręcz przeciwnie – moda na nie zaczęła się nam już nudzić i szukamy innych ciekawszych rozwiązań. Jednym z nich dość często ropatrywanym przy urządzeniu kuchni jest lustro nad blatem kuchennym. Czy to dobry pomysł? W tym artykule przeanalizujemy wady oraz zalety takiego rozwiązania.

Lustro na ścianie nad blatem kuchennym

Ściana, która znajduje się pomiędzy blatem kuchennym, a szafkami wiszącymi jest newralgicznym punktem każdej kuchni. Narażona jest stale na zachlapanie od pryskającego podczas smażeniu oleju czy sosu, który może nam chlapnąć podczas mieszania. Dlatego powinna być prosta w czyszczeniu.

Stąd duża popularność zdobył lacobel, a dodatkowo możliwość nadruku na szkle dawała spore pole do popisu w kwestii personalizacji ściany i wykorzystania jej jako dekoracji naszej kuchni. Brak łączeń sprawia, że utrzymanie czystości jest łatwiejsze. Nie mamy tutaj bowiem do czynienia z fugami, tak jak w przypadku płytek na ścianie. Po zabrudzeniu fug trudno jest je ponownie doczyścić.

Coraz więcej osób zastanawia się jednak, co można wykorzystać zamiast szkła hartowanego. Nie chcą one pstrokatych nadruków, a zwykłe białe lub przeźroczyste szkło wydaje się im zbyt nudne. Może więc lustro? Zaletą takiego rozwiązania z pewnością może być atrakcyjny wygląd, pod warunkiem, że trzymamy w kuchni porządek. Inaczej bałagan będziemy widzieć podwójnie :) Świetnie sprawdzi się więc do ascetycznych wnętrz, w których większość przyborów kuchennych ma swoje miejsce w zabudowie, a na blacie leżą tylko najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku.

Zobacz również: Kuchnia w stylu industrialnym – jak wcielić tę aranżację w życie?

Lustro w tym miejscu pozwoli również optycznie powiększyć kuchnię. Może więc byś świetnym pomysłem zwłaszcza w przypadku małych kuchni lub aneksów kuchennych w niewielkich mieszkaniach. Dzięki temu zyskamy więcej oddechu. Jeśli kuchnia jest dość ciemna może pomóc ją również rozświetlić odbijając naturalne światło wpadające przez okna lub oświetlenie sztuczne.

Lustro na ścianie nad blatem kuchennym również będzie proste w utrzymaniu czystości, chociaż z pewnością wszelkie zabrudzenia będą na nim bardziej widoczne, niż w przypadku lacobelu. Każdy kto posiada duże lustra w domu wie, jak wiele jest pracy z utrzymaniem ich w czystości.

Użytkownicy szkła na ścianie w kuchni najczęściej chwalą sobie to, że powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu. Dodatkowo daje świetny efekt we wnętrzu. Jednak trzeba liczyć się z tym, że wymaga to od nas większej dbałości o czystość. Nie tylko na blacie, który odbija się w lustrze, ale również regularnego czyszczenia samego lustra.

Rodzice natomiast chwalą sobie to, że w czasie, gdy są odwróceni tyłem do pokoju mogą mieć cały czas oko na dzieci. Lustro odbija bowiem wtedy wnętrze pomieszczenia. Pozwala to również na utrzymanie kontaktu z gośćmi, gdy przygotowujemy przystawki w kuchni podczas spotkania ze znajomymi. Niektórzy w ten sposób nawet oglądają telewizję podczas gotowania :)

Zobacz również: Lampy kuchenne – rodzaje, jak wybrać?

Podobne artykuły