Łóżka dla dzieci – na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Wnętrza Data publikacji: 04 marca 2020

Każdy rodzic staje przed wyborem łóżka dla dzieci. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna decyzja i podczas jej podejmowania nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na design, ale również na szereg innych cech danego produktu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wygodę oraz bezpieczeństwo dziecka.

Temat, który będziemy dzisiaj omawiać dotyczy rodziców kilkuletnich dzieci, tych które z łóżeczka dziecięcego przechodzą już do klasycznego łóżka. Mamy nadzieję, że zawarte przez nas wskazówki pomogą Wam dokonać odpowiedniego wyboru.

Łóżko dla dziecka musi być bezpieczne

Bezpieczeństwo to główna z cech, na której nam jako rodzicom zależy podczas wyboru łóżka dla naszego dziecka. Należy tutaj wziąć pod uwagę to czy dziecko dopiero zaczyna spać samodzielnie czy już śpi tak dłuższy czas, a my kupujemy kolejne łóżko, które będzie dopasowane wielkością do wzrostu dziecka.

W przypadku dzieci, które dopiero opuszczają łożę rodziców lub łóżeczko dziecięce musimy wziąć pod uwagę to, że dziecko podczas snu może „wędrować” po łóżku. Wcześniej posiadało barykady w postaci bocznych szczebelek w łóżku lub rodziców leżących obok. Teraz tak nie będzie, dlatego należy zwrócić uwagę by łóżku, które zamierzamy zakupić posiadało barierkę.

Musi być ona odpowiedniej wysokości, na co też ma wpływ wysokość materaca. Tak by dziecko podczas obracania się nie wypadło przez nią, mimo że barierka tam się znajduje. Kolejną rzeczą jest miejsce, w którym łóżko będzie stało.

Jeśli nie jesteśmy pewni tego, w którym miejscu łóżko będzie stało i gdzie dziecko będzie miało głowę warto kupić łóżko z barierką ruchomą, a nie na stałe wbudowaną w ramę łóżka. Dzięki temu możemy przesuwać ją między krańcami łóżka. Barierka powinna bowiem znajdować się w miejscu, gdzie dziecko ma głowę i tułów, a nie w jego nogach.

Ruchoma barierka pozwala również, na późniejszy jej demontaż. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy dziecko jest już gotowe na łóżko bez niej, gdy będziemy planować kolejną zmianę.

Nie bez znaczenia jest materiał. Najlepsze będą łóżka wykonane z litego drewna. Mamy wtedy pewność, że dziecko podczas zabawy nie naruszy jego konstrukcji. Wiemy bowiem, że wyobraźnia naszych pociech nie ma granic, a łóżko często pełni rolę domowej trampoliny.

Rozmiar łóżka dla dziecka ma znaczenie

Wymiary łóżka dopasowujemy do wieku i wzrostu dziecka. Jeśli łóżko ma służyć dziecku dłużej możemy też zdecydować się na większe. W przypadku gdy miejsca jest zbyt mało, a w jednym pokoju mieszka dwójka dzieci, dobrym wyborem może być łóżko piętrowe.

Gdy w pokoju mamy zbyt mało miejsca dobrym pomysłem będzie łóżko z szufladami pod nim. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie zabawek, pościeli lub innych rzeczy.

Zapytaj dziecko o zdanie

Pamiętaj o tym, że ostatecznie łóżko służyć ma dziecku i musi również odpowiadać jego gustom. Dlatego zapytaj je o opinię. Przedstaw kilka propozycji łóżek, które Twoim zdaniem spełniają Twoje wymagania. Dzięki temu masz pewność, że dziecko będzie spało w łóżku, które samo wybrało.

Podobne artykuły