Lubuska Inicjatywa Ornitologiczna apeluje „Nie dokarmiajcie gołębi!”.

Zwierzęta Data publikacji: 02 czerwca 2022

Przechadzając się przez starówki wielu miast, możemy zauważyć osoby, które dokarmiają gołębie sypiąc im ziarna lub okruszki chleba. Dla dzieci to nie lada atrakcja. Dla samych ptaków, nie jest to jednak tak dobre, jak mogłoby się nam wydawać. Lubuska Inicjatywa Ornitologiczna zaapelowała do ludzi, aby zaprzestali dokarmiania gołębi. Dlaczego tego nie robi? To tłumaczy portal warszawa.naszemiasto.pl.

Dlaczego nie dokarmiać gołębi?

Gołębie nie mają problemu ze znalezieniem pokarmu na własną rękę. Chętnie korzystają jednak z naszej dobrotliwości, bo jest to dużo łatwiejszy sposób. Łatwość dostępu do pokarmu sprawia, że populacja tych ptaków w miastach rośnie bardzo szybko, a jednocześnie zatraca się u nich naturalny instynkt, który karze im szukać pokarmu i mówi jak przetrwać. Po co mają to robić, skoro pokarm sam do nich przychodzi?

Rosnąca populacja gołębi to nie tylko problem estetyczny w miastach (chodniki i budynki w gołębich odchodach). To również problem zdrowotny. Portal naszemiasto.pl przytacza tutaj opinię eksperta z BirdSystem. Odchody gołębi są wylęgarnią bakterii i grzybów. Same gołębie również przenoszą pasożyty, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Możemy nawet zarazić się od nich boreliozą.

Czy dokarmiać gołębie?

Nie ma takiej potrzeby i w zasadzie lepiej tego nie robić. Ptaki wtedy znajdą pokarm samodzielnie. Ich populacja będzie rozwijać się w sposób naturalny, a nie będzie napędzana łatwym dostępem do pokarmu, który fundujemy tym ptakom podczas rozrywki, jaką jest ich karmienie.

  • https://warszawa.naszemiasto.pl/dokarmiasz-golebie-szkodzisz-sobie-miastu-i-zwierzetom/ar/c8-4696105

Podobne artykuły