Pies ze schroniska czy z hodowli?

Zwierzęta Data publikacji: 04 maja 2021

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie psa. Pierwsze pytanie, jakie się pojawia to: pies ze schroniska czy z hodowli? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, ale najpierw powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie mamy oczekiwania i ile jesteśmy w stanie dać od siebie. Musimy pamiętać, że każdy pies ma takie same podstawowe potrzeby, które należy zaspokoić. Pies to często wiele wyrzeczeń, a problemy mogą pojawić się niezależnie od tego, czy będzie to pies ze schroniska, czy pies z hodowli. Zatem jak podjąć najlepszą decyzję? Czy lepiej wziąć psa ze schroniska, czy z hodowli? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Pies ze schroniska – co warto wiedzieć?

W 2019 roku w polskich schroniskach przebywało ponad 100 tys. psów. Bardzo często pies ze schroniska był wcześniej psem porzuconym, skrzywdzonym czy odebranym ze złych warunków. Mówi się, że pies ze schroniska kocha najbardziej, ale nie powinniśmy patrzeć na to w ten sposób. Pamiętajmy, że często taki pies będzie potrzebował dużo więcej czasu, żeby zaufać człowiekowi na nowo. Oprócz tego niekiedy konieczna jest pomoc behawiorysty. 

Każdy pies to obowiązek i musimy mu poświęcać czas. Konieczne jest zadbanie o spokojny sen, dobre jakościowo pożywienie, spacery minimum 3 razy dziennie oraz opiekę weterynaryjną. Są to tylko podstawowe potrzeby każdego psa. Może okazać się, że nasz ukochany przyjaciel zacznie chorować, konieczna okaże się pomoc behawiorysty albo innych specjalistów. 

Biorąc psa ze schroniska, nie mamy pewności jakich ma przodków i jakie ma cechy dominujące. W przypadku dorosłego psa nie musimy martwić się o jego docelową wielkość, a w wielu schroniskach wolontariusze powiedzą nam o psiaku całkiem sporo przydatnych informacji. Ze szczeniakami jest trudniej, ponieważ nie wiemy, jak duże będą, ale młody mózg dużo szybciej uczy się nowych rzeczy i przystosowuje do nowego środowiska. 

Wzięcie psa ze schroniska to bardzo odpowiedzialna i trudna decyzja. Możemy uratować życie tej jednej istocie, ale musimy mieć pewność, że zdołamy zapewnić jej najlepsze warunki. Taki psiak już raz został skrzywdzony, więc człowiek nie może go znowu zawieść. Zdecydowanie nie każdy powinien mieć psa i zawsze powinna być to bardzo dojrzała i przemyślana decyzja. 

Pies z hodowli – co warto wiedzieć?

Pies z hodowli to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na konkretnym zestawie cech. Powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem rasy. Najlepiej poznać kilku przedstawiciel danej rasy i porozmawiać z ich opiekunami. Oni powiedzą nam, jak w praktyce wygląda życie z tym psiakiem. Nie można kierować się tylko wyglądem, ponieważ zaspokojenie potrzeb psa jest kluczem do szczęśliwego wspólnego życia. Fani wylegiwania się na kanapie nie dogadają się z psem rasy pracującej, a osoby aktywne z buldogiem angielskim.

Pies z hodowli może być najlepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach, ale najważniejsze to wybór dobrej hodowli. Legalne są jedynie hodowle zarejestrowane w ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce). Nawet jeżeli nie zależy nam na rodowodzie, to nie powinniśmy kupować psa z żadnej innej hodowli (również zarejestrowanej w innych związkach). W ten sposób możemy nieświadomie przyczynić się do niekontrolowanego rozmnażania zwierząt, które żyją w tragicznych warunkach.

Kupując psa z hodowli, mamy pewność co do jego pochodzenia, typowych dla rasy cech osobowości, jego wielkości i wyglądu. Mimo tego nigdy nie wiemy, jak pies będzie się rozwijał, czy nie zachoruje oraz jaki będzie miał charakter. Psy rodowodowe również chorują i mogą przejawiać problemy behawioralne. Najważniejsze jest nasze zaangażowanie, odpowiednia socjalizacja, badania profilaktyczne i zaspokojenie psich potrzeb. 

Podobne artykuły