Jak samodzielnie wykonać strzyżenie psa? Jak często przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne? Czym jest warstwa okrywowa i podszerstek? Czy strzyżenie i trymowanie to to samo? Dowiedz się, jak krok po kroku skrócić zwierzęcą sierść.
Strzyżenie sierści czworonoga i ogólne dbanie o jej dobrą kondycję i higienę stanowi jeden z obowiązków każdego właściciela psa. To właśnie na włosach gromadzą się bakterie, grzyby i brud, które w przyszłości mogą zaowocować rozwojem chorób skóry.
Strzyżenie to zabieg pielęgnacyjny, który polega na skracaniu sierści. Możemy go wykonać samodzielnie w domu, stosując profesjonalne nożyczczki do strzyżenia psów lub maszynkę, a także wybrać się ze zwierzakiem do psiego fryzjera, czyli tak zwanego groomera. Jeżeli decydujemy się na domowy zabieg, to przede wszystkim powinniśmy wiedzieć o tym, że zwierząt nie powinno się obcinać „na zero”. Dlaczego? Maksymalne skrócenie sierści sprawia, że delikatna skóra zostaje pozbawiona swojej cennej warstwy ochronnej, czyli włosa.
Warto wspomnieć, że sierść u większości ras (prócz m.in. maltańczyków i yorkshire terrierów) składa się z warstwy włosa okrywowego oraz z podszerstka. Tak zwany włos okrywowy przede wszystkim ma chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak brud, zanieczyszczenia, promieniowanie słoneczne, wiatr, deszcz. Jest zdecydowanie dłuższy od podszerstka znajdującego się tuż przy skórze i odgrywa rolę ochronnej bariery przed zimnem. W okresie linienia nasz czworonóg przede wszystkim pozbywa się właśnie podszerstka, natomiast zabieg strzyżenia dotyczy sierści okrywowej.
Co ważne, strzyżenie wykonuje się u psów posiadających włos okrywowy. Przeprowadzenie tego zabiegu na włosach z podszerstkiem może skutkować m.in. rozwojem łysienia plackowatego. W przypadku ras z podszerstkiem zaleca się zabieg trymowania.
Trymowanie to obok kąpieli, czesania i strzyżenia jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który należy wykonywać wśród ras charakteryzujących się obecnością podszerstka. Trymowanie polega na delikatnym i bezbolesnym usuwaniu wspomnianego podszerstka oraz martwej sierści wraz z cebulką włosową. Dzięki trymowaniu dochodzi do wzrostu nowych włosów. Zabieg w wielu przypadkach pomoże również w zmniejszeniu intensywności utraty sierści w czasie linienia.
Przyjmuje się, że trymowanie należy wykonywać regularnie, czyli około co trzy miesiące. Możemy do tego wykorzystać specjalistyczne trymery lub paluszki trymerskie. Trymowanie dotyczy zwłaszcza: sznaucerów, jack russell terrierów, fox terrierów, irlandzkich wilczarzy, pinczerów, west highland white terrierów, jamników szorstkowłosych, spanieli.
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak poprawnie wykonać psie strzyżenie, powinniśmy wspomnieć o najważniejszej kwestii, czyli o wyborze odpowiednich przyborów. Zakazane są przede wszystkim ludzkie kosmetyki, które mogą podrażnić zwierzęcą skórę, a nawet doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń. Również preparaty przeznaczone dla niemowląt czy o działaniu hipoalergicznym mogą zaszkodzić zwierzęciu.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, strzyżenie możemy wykonać za pomocą nożyczek lub maszynki – tutaj również najważniejsze jest, aby sprzęt był profesjonalny i przeznaczony dla zwierząt. Maszynka zapewni nam szybszy zabieg i sprawdzi się zwłaszcza w przypadku większych ras. Natomiast nożyczki dedykowane są zwłaszcza do delikatnych obszarów, takich jak okolice pyka, oczu czy łapek.
Strzyżenie, tak jak w przypadku trymowania, należy wykonywać raz na dwa lub trzy miesiące. Jeżeli w przypadku ras długowłosych istnieje konieczność częstszego skracania sierści, to nie powinno się ono odbywać częściej niż raz w miesiącu.
Przed strzyżeniem warto odpowiednio przygotować psa. Na kilka dni przed samym zabiegiem warto przyzwyczaić zwierzaka zwłaszcza do charakterystycznego dźwięku maszynki. Bezpośrednio przed strzyżeniem możemy podać czworonogowi ulubiony przysmak, aby zmniejszyć jego stres.
Pierwszym krokiem do wykonania samodzielnego strzyżenia jest właściwe przygotowanie psiej sierści. Na początku dokładnie rozczesujemy szatę, pozbywamy się filcu i kołtunów, a następnie wykonujemy kąpiel, suszymy włosy i ponownie je rozczesujemy.
Drugim krokiem – w przypadku wykonywania zabiegu za pomocą maszynki i nożyczek – jest właściwe strzyżenie maszynką, które rozpoczynamy od korpusu naszego zwierzęcia. Stopniowo schodzimy do niższych partii ciała, pamiętając o tym, aby golić wraz z kierunkiem wzrostu włosa, a nie pod włos. Jeżeli zwierzak się wierci, to możemy poprosić o pomoc drugą osobę. Podczas zabiegu zadbajmy o to, aby nasz czworonóg czuł się bezpiecznie. Nie wykonujmy nagłych ruchów, nie podnośmy na niego głosu.
Krok trzeci to obcięcie wrażliwych okolic oraz wykończenie fryzury za pomocą nożyczek. Tym specjalistycznym sprzętem warto strzyc: ogon, łapki, okolice pyszczka, oczu, uszu, łapek. Sierść w okolicy oczu warto przyciąć za pomocą nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami. Natomiast wykończenie fryzury możemy wykonać za pomocą nożyczek giętych, prostych lub degażówek.
Krok czwarty – ostatni – to kolejne czesanie sierści. Na końcu możemy nagrodzić psa za posłuszeństwo, podając mu ulubiony przysmak.